Třešně: použijte je jinak než každý rok

Třešně

Těšíme se na ně celý rok – a teprve v červnu se jich dočkáme! Třešně jsou skvělým ovocem, které si můžeme dopřát jen tak, ale také v nejrůznějších dezertech a moučnících. Když nastane čas jejich sklízení, nevíme najednou, kam bychom je všude dali, aby nepřišly na zmar. Někdo z nich připravuje marmelády, džemy či zavařeniny, jiný (zejména na jižní Moravě) je použije na výrobu pálenky. Pokud ale letos hledáte neobvyklé způsoby, jak využít třešně, tak si přečtěte tento článek.

Třešně na gril!

Konec jara a začátek léta je ve znamení grilování. Proč si tedy nepřipravit velice chutnou třešňovou omáčku na grilu, kterou můžete doplnit grilované sýry, i nejrůznější druhy grilovaného masa či klobásek. Stačí, když hrnek třešní grilujeme (například v misce, kterou jsme si vyrobili z alobalu – třešně jsou rozpůlené a zbavené pecek) po dobu 7 až 9 minut a poté je smícháme je se dvěma nasekanými jarními cibulkami, dvěma lžičkami citronové šťávy, jednou lžičkou medu a jednou lžičkou hořčice (můžete použít hrubozrnnou).

Třešně

Třešně: Zdroj obrázku Pixabay.com

Opilý džem

Tento džem je vhodný od 18 let! Připravíte ho tak, 690 gramů vypeckovaných třešní smícháte s 400 g krystalového cukru. Pořádně promíchejte a nechte 15 minut odstát. Během této doby třešně pustí trochu šťávy. Poté už směs povaříme a přidáme k ní dvě lžíce citronové šťávy. Vaříme asi 30 až 45 minut – dokud nedostaneme požadovanou hustotu. Tu zjistíte tak, že trochu džemu nanesete na talířek a necháte vychladnout. Pokud po vychladnutí dosahuje správné hustoty, můžete přidat dvě lžíce brandy a odstavit. Poté plníme do sklenic a můžeme sterilovat pro delší životnost (ta je jinak obvykle jeden měsíc).

Ovocná salsa

Nejen ke grilování, ale také k jiným domácím pokrmům se vám může hodit trochu osvěžení v podobě ovocné salsy. Budete na to potřebovat třešně, ananas a nektarinku – všechno ovoce ve stejném poměru. Nakrájejte je na drobné kostičky. Nakonec přidejte jarní cibulku (zelené i bílé části) nasekanou na jemno – množství podle chuti a koriandr. S koriandrem buďte opatrní, má velice výraznou chuť. Zastříkněte limetkovou nebo citronovou šťávou, vychlaďte a podávejte.

Třešňové calzone (taštičky)

Calzone je vlastně plněná pizza – neboli pizza přehnutá napůl. Podobně si ale můžete připravit naprosto jednoduché třešňové taštičky. Kupte (nebo si vyrobte) těsto na croissanty. Z třešní si do nich připravíme náplň (nebo použijte domácí třešňový džem). Dva hrnky vypeckovaných třešní smíchejte s polovinou hrnku cukru a dobře promíchejte. Poté povařte, a když je směs horká, přidejte dvě lžíce kyseliny citronové, lžičku skořice a lžičku strouhané citronové kůry.  Po vychladnutí rozdělíme na těsto, které jsme si rozdělili na kolečka o průměru cca 14 centimetrů. Přidáme ještě lžíci oslazeného tvarohu do každé kapsičky, přehneme těsto, abychom náplň schovali uvnitř a spoje utěsníme vodou a vidličkou. Pečeme 20 minut na 180 °C.

Třešně: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!