Tipy, jak uchovávat cibule narcisů a tulipánů

Cibuloviny

Polovina června je čas, kdy se začínají vytahovat cibule narcisů a tulipánů. Aby vám příští rok zase krásně vyrostly, je nesmírně důležité udělat celý tento proces správně – jak samotné vytahování cibulek, tak také jejich uchovávání. Aby místo po nich nezůstalo ve vaší zahradě prázdné, můžete ho obsadit letničkami, kterými se budete moci těšit až do podzimu. Narcis je vhodné přesazovat vždy po třech až čtyřech letech, u tulipánů pak po dvou až třech letech (citlivé druhy tulipánu ale každý rok).

Jak najít cibule?

Někdo spoléhá na svou paměť. Vždyť tyto květiny kvetly ještě na jaře, takže jejich místo si přece snadno zapamatujete, ne? Bohužel tomu tak být nemusí, a proto je vhodné si místo označit ještě v době, kdy mají květiny zelené stonky a listy. Kdybychom nechali cibule v zemi příliš dlouho, mohlo by se stát, že by nevykvetly. Vytvoří totiž spoustu malých cibulek, které jsou ale méně květu schopné. Pokud byste naopak cibule vytáhli hned po odkvětu, neměly by čas uložit dostatek živin pro kvetení v příštím roce.

Narcis

Narcisy: Foto Pixabay

Jak vyjmout cibule ze země?

Někteří zahradníci použili speciální košíčky na cibuloviny, které vyjímání ze země velice usnadní. Ti, kdo to neudělali, si budou muset poradit sami. Většinou se k tomu hodí menší nástroj, jako je zahradnická lopatka, nebo rycí vidle (máte-li větší záhon). Pokud jste v pokušení vykopat cibulky motykou nebo rýčem, existuje velká pravděpodobnost, že je poškodíte.

Co s cibulkami?

Poté, co cibulky vyjmete ze země, je potřeba je vysušit, aby nebyly náchylnější k plísním a různým nemocem. Většinou se to dělá tak, že se rozloží na tmavém místě do průvanu a nechají se takto dva týdny (jednotlivé cibulky nesmí ležet na sobě, pokud možno by se neměly ani dotýkat navzájem). Ještě před uskladněním je ale vybrat takové cibule, které jsou poškozené nebo nahnilé. Ty nemají šanci příští rok vykvést, a tak se jich bez milosti zbavte.

Ke skladování pouze velké cibule

Taktéž vybírejte pouze cibule, jejichž průměr je minimálně 9 milimetrů– menší nevykvetou. Drobné cibule je možné dopěstovat do požadované velikosti, ale vzhledem k tomu, že to trvá dlouho, příliš se to nedělá.

Jak skladovat cibule?

Vysušené cibule (zbavené přebytečné půdy) můžete přes léto nechat ležet na přepravkách, nebo je rovnou zabalit do prodyšného papírového sáčku. Mikrotenové sáčky nebo různé plastové obaly nejsou vhodné. Uschováme je v temnu, suchu a teple. Ideální je teplota kolem 20 °C, ale neměla by kolísat, na to jsou cibule háklivé. Místnost by měla být dobře větraná. Občas své cibule zkontrolujte, zda se neobjevila plíseň a všechny nemocné vyhoďte.

Cibuloviny: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!