Jak zamezit zhnědnutí banánů a další triky pro uchování ovoce a zeleniny

Banány igelit

Uchovat doma ovoce a zeleninu čerstvou rozhodně stojí za to. Vždyť vám mohou potraviny vydržet velmi dlouhou dobu a vy je budete moci využít kdykoli, kdy budete chtít. Skladování ovoce a zeleniny má bezesporu svá specifika. My se na některá podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích. Konkrétně poukážeme na některé zajímavé triky, jež stojí minimálně za vyzkoušení.

Banány zhnědnout nemusí

Tradičně koupené banány vydrží pouze několik málo dní a začnou hnědnout. Mění se tedy nejen jejich vzhled, ale také konzistence a chuť. Stopka banánů produkuje etylen, který urychluje dozrávání. Ideální je tedy zabalit konce banánů do plastové fólie nebo sáčku. Vylučování etylenu se logicky zpomalí a banány budou dozrávat mnohem pomaleji. Stejně tak se zpomalí i zrání ostatního ovoce v blízkosti banánů.

BanányFoto: Radek Štěpán 

Cibule patří do punčochy

Přesně tak. Vydrží takto celé měsíce. Pokud navíc oddělíte jednotlivé kusy cibule uzlem, nedojde k případnému šíření plísní nebo hniloby. Ideální je cibuli skladovat na suchém a relativně studeném místě.

Jablka vydrží klidně i 6 měsíců

Při správném skladování si touto výdrží můžete být jistí. Ideální je skladování jablek ve sklepě při teplotě pohybující se kolem 0 stupňů Celsia. Klidně ale může být i -1 stupňů Celsia. Poškozená jablka je nicméně třeba pravidelně odstraňovat, aby se nešířily případné patogeny.

Mrkev přezimuje v písku

Kořenová zelenina skladovaná v písku rozhodně vydrží dlouhou dobu. Uložit zeleninu můžete mimo jiné také do pilin. Musí být ale pořádně v chladu. Optimální je nevytápěný sklep mimo samotný vytápěný interiér domu.

MrkevFoto: Pixabay

Alobal a papírové utěrky

Alobal rozhodně stojí za to. Celer, brokolice či hlávkový salát vydrží v alobalu v chladu bez problémů klidně i o 4 týdny déle, než by tomu bylo standardně. Listovou zeleninu skladujte v papírové utěrce, která absorbuje vlhkost. Tak rychle nezavadne.

Zdroje info: Autor, https://www.foodandnutritionjournal.org/volume4number3/a-review-of-occurrence-of-glycoalkaloids-in-potato-and-potato-products/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15649828/, https://www.mojegotowanie.pl/artykul/ziemniaki-szybko-kielkuja-przechowujcie-je-z-tym-produktem-nie-wypuszcza-ani-jednego-pedu?fbclid=IwAR3X2bfKFhHLdVN80Fg8o3c0Q6nsjhsHzA27ugctWCRJW3Pa05peWriHvzo,https://www.agromanual.cz/cz/clanky/sklizen-a-skladovani/skladovani/principy-skladovani-brambor

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.