Jak vybrat kvalitní jahody v supermarketu

Jahody

Milujete čerstvé jahody ze zahrádky? Aby ne! Vždyť jsou chuťově unikátní a hodí se jak k přímému konzumu, tak do nejrůznějších pokrmů. V létě se dají sbírat jak na polích, tak hlavně na vlastních zahradách. Nyní v zimě jsou ale k dispozici pouze v supermarketech. Jejich kvalita je většinou mizerná. Právě z toho důvodu se v následujících řádcích podíváme na to, jak vybrat takové, které budou stát za to. Nejen, že chuťově uspokojí, ale pomohou našemu tělu odvést přebytečnou vodu a sůl pryč. Dodají vitamíny A, C, B a mnohé další látky. Jak tedy správně takové jahody na pultech supermarketů vybírat?

Už barva prozradí mnohé

V první řadě se podívejte na barvu jahod. Ta by měla být syt červená a povrch jahod se má jemně lesknout. Pozor na hodně nepřirozeně tmavě červené jahody a také na ty, které jsou vybledlejší. Kusy mající okolo stopky ryze zelenou barvu budou nedozrálé a tvrdé. Nedozrají, ale za to budou hnít.

Čichněte si

Zárukou kvality je poměrně výrazná vůně jahod. I proto se nebojte a k prodávaným jahodám si prostě čichněte. Sytá vůně bude jakousi zárukou toho, že chemické ošetření jahod bylo minimální.

Tvar jahod

Tady se kritéria kvality hledají jen velmi složitě. Na trhu je totiž doslova nepřeberné množství různých odrůd, takže podle tvaru neurčíte, zda jde o správnou variantu. Vyvarovat byste se měli jenom poměrně velkých kusů. U nich se totiž zvyšuje pravděpodobnost, že budou napuštěné vodou.

Jahody

Foto: Pixabay

A co zrníčka?

Také u zrníček je mnohdy zapotřebí být poměrně obezřetný. Dokážou do jisté míry také prozradit zralost konkrétních plodů. Obecně platí, že čím jsou od sebe dál a hlouběji v plodu, tím je jahoda zralejší. A pochopitelně jsou plody také mnohem sladší.

A poslední rada na závěr? Teď v zimě je lepší se jahodám ze supermarketů vyhnout a počkat si na léto. Ty ze zahrádky jsou přece nejlepší.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.