Růže v květináči poslouží i jako ozdoba balkónu

Když se řekne růže v květináči, zpravidla si vybavíme půvabnou, ovšem krátkověkou pokojovku. Až příliš často ji totiž napadají svilušky a další nebezpeční škůdci, kteří ji ve velmi krátkém čase dokáží zcela zlikvidovat.

Poradíme vám, co udělat, jestliže i k vám zamíří takový dárek a na co si dát pozor, pokud si chcete krásu růží dopřát třeba i na balkoně

Růže na balkoně i za oknem

Asi nepřekvapí, že nejdůležitější je výběr té správné rostliny. Ovšem ve velkých nádobách se bude dařit celé řadě druhů – od těch miniaturních, přes stromkové až po mnohokvěté. Hned poté následuje správný květináč. Terakotou rozhodně nepohrdnou, naopak v květináčích plastových jim dobře nebude. Vybírejte také dostatečné velké nádoby – průměr a hloubka 40 cm je nezbytné minimum, které potřebují kořeny ke svému růstu. U mini růží lze samozřejmě sáhnout i po menších modelech.

A co zemina? Kvalitní substráty pro růže, které lze zakoupit v obchodech, obvykle postačují. Pokud si však chcete namíchat vlastní směs, budete potřebovat:

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

  • jeden díl zahradního substrátu
  • jeden díl kvalitní hlinité půdy
  • jeden díl písku

Při přesazování pozor na kořenový bal. Nepoškoďte ho. Ovšem na druhou stranu ho nenechte ani v příliš kompaktním tvaru. Lehce ho poválejte v ruce nebo na několika stranách lehce narušte. Růže pak rychleji prorostou do okolí.

Na co ještě myslet při péči o růže v květináči

Potřebují vzdušné a slunné stanoviště. Polostín ještě tolerují, naopak sluneční úpal je rychle zničí. Jestliže se rozhodnete pěstovat růže venku, nemusíte je na zimu schovávat. Pouze je postavte na chráněné místo a květináč obalte jutovou rohoží. Jednou za čas růži zkontrolujte – substrát nesmí přes zimu nikdy úplně vyschnout. Během sezóny pak nezapomeňte na dobré hnojení a odstraňování starých květů. Nic víc růže ke spokojenosti potřebovat nebudou.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)