Jak stříhat bazalku, abyste vždy sklidili množství chutných a šťavnatých lístků

Bazalka

Jak stříhat bazalku: Bazalka je velmi oblíbená bylinka. Její domovinou je Středomoří, kde se hojně používá do sladkých i slaných jídel. Její obliba ale roste i u nás a mnoho lidí ji pěstuje v květináčích nebo na zahrádkách. Je teplomilná, takže naši zimu nepřežije a musí se vysazovat každý rok znovu. Čerstvé aromatické a krásně zelené lístky však za trochu námahy stojí.

Kdy a jak sklízet bazalku

Tato bylinka miluje teplo a slunce a proto ji sklízíme nejlépe před polednem za jasného dne, kdy má největší obsah vonných silic. Jak stříhat bazalku, to je otázka. V některých návodech se doporučuje stříhat pouze velké listy, jinde zase zaštipovat celé mladé výhony. Záleží také na tom, na co ji budeme používat. Chceme-li ji na ozdobení, zřejmě použijeme krásné velké listy (například na salát Caprese nebo na pizzu Margherita), děláme-li pesto, pak si nastříháme celé výhony i s natí. Pokud sklízíme celou nať, stříháme nebo řežeme ji asi 10 cm od země. Bazalka pak brzy zase obroste a krásně se rozkošatí.

Bazalka

Foto: Pixabay

Bazalkové pesto

Italská klasika, která se hodí kromě těstovin i na dochucení polévek, rozpékané bagety, grilovaného masa a podobně.

Ingredience:

  • 2 šálky bazalkových listů nebo celé natě pokrájené na kratší kousky
  • 1/2 šálku olivového oleje (panenského)
  • 1/2 šálku nastrouhaného parmazánu (nebo jiného aromatického sýru)
  • 1/3 šálku oříšků (klasicky piniových, ale můžeme použít i mandle, kešu nebo para ořechy)
  • 3 stroužky česneku utřeného se špetkou soli
  • případně sůl na dochucení

Postup:

Všechny ingredience vložíme do nádoby mixéru, kromě oleje, který přiléváme v průběhu mixování. Hotové pesto hned použijeme, delším stáním ztrácí svou krásnou zelenou barvu a šedne až černá. Chceme-li pesto uchovat na delší použití v chladničce, doporučuje se bazalku blanšírovat, to znamená rychle spařit horkou vodou a pak okamžitě zchladit ve vodě s ledem. Nebo můžeme k bazalkovým lístkům přidat při mixování hrstičku hladkolisté petržele. Chuť se téměř nezmění a barva zůstane déle svěží.

Zdroje:

https://www.ochutnejorech.cz/blog/domaci-bazalkove-pesto

https://www.nkz.cz/praxe/kalendarium/jak-spravne-sklizet-bazalku

https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/bazalka-v-kuchyni-postup-zpracovani/

https://www.kucharkaprodceru.cz/bazalkove-pesto-zelene/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)