Fialové listy rajčat: co je jejich příčinou a jak bychom měli zakročit

Rajčata

Fialové plody jsou u některých odrůd rajčat naprosto běžnou záležitostí. Mohou krásně zbarvit jakýkoli letní zeleninový salát a vypadají opravdu neobyčejně. Někdy se ale může stát, že se začnou fialově zbarvovat listy rajčat. A to rozhodně není dobrým znamením ani ničím vyhledávaným. Zde jsou možné příčiny a způsoby, jak se fialových listů rajčat zbavit.

Nedostatek draslíku

Draslík je velmi důležitým prvkem pro mnoho rostlin. Je nezbytný pro růst silných rostlin. Kromě jiného se v rostlině díky draslíku vyrábí cukry a škroby. Díky tomu je možné dosáhnout větší úrody. Draslík je nezbytný v procesu fotosyntézy. Pokud ho je nedostatek, mohou mít rostliny neobvyklý tvar a jejich listy se mohou zbarvovat do fialova. Tento problém odstraníte tak, že rajčatům podáte hnojivo s obsahem draslíku (hnojivo na bázi mořských řas nebo z dřevěného popela).

Rajčátka

Foto: Pixabay

Nedostatek hořčíku

Hořčík je dalším z důležitých prvků, které rostliny potřebují. I jeho nedostatek se může projevit fialovými listy. Dalším doprovodným jevem je ale zakrnělý a špatný růst rostlin. I hořčík je důležitý při procesu fotosyntézy. Řešením může být dodat rostlinám hořčík. Dobrým zdrojem hořčíku je organický kompost, který můžete přidávat zapravením do půdy nebo jej použít jako mulč. Hořčík je možné přidat také ve formě síranu hořečnatého (epsomská sůl).

Nedostatek fosforu

Fosfor je velmi důležitým prvkem, který je důležitý pro růst kořenů. Chybějící fosfor se projevuje tím, že listy rajčat mají tmavě zelenou až mírně fialovou barvu. Pokud bychom nijak nezasáhli, potýkali bychom se s rostlinami zakrnělého růstu, které by pozdě nasadily květy. Někdy se listy také zvlní a vypadají skvrnitě. Řešením je opět dodat fosfor. Ideální je použití kostní moučky.

Studená půda

To, že mají rostliny nedostatek některých živin, jako je draslík či fosfor, nemusí být způsobeno tím, že je jich v půdě nedostatek. Na vině může být příliš studená půda. Díky ní totiž mají sazenice potíže se vstřebáváním těchto základních minerálů. I to se projevuje fialověním nebo dokonce žloutnutím listů. Až se půda zahřeje, tento problém se může vyřešit sám. Rostliny však mohou zůstat zakrnělé či deformované. Úroda z nich nebude optimální. Proto je dobré počkat si na správný čas výsadby rajčat ven.

Spálení

Příliš mnoho slunečního světla (nebo když používáte umělé osvětlení), může rostliny spálit. Jejich listy jsou pak fialové a vysušené. Tento problém řešíme odstavením zdroje světla a použitím vhodného hnojiva.

Virová onemocnění

Také některá virová onemocnění mohou způsobit fialové listy. Pak je zapotřebí léčit původce tohoto onemocnění.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/tomato-leaves-turning-purple/
https://cs.agrolib.rs/proc-maji-sazenice-rajcat-fialove-listyrajcata-1341

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!