Zpracujte ovoce ze zahrady do chutných likérů

Likéry jsou příchutí mnoha našich oblíbených koktejlů. Věděli jste, že spoustu likérů si můžete připravit doma? Od broskvového až po takové speciality, jako je amaretto. Vybírejte si takové recepty, do kterých máte ingredience ve své zahradě. Mnoho likérů vyžaduje jen několik věcí: alkoholový základ, aromatické přísady a jednoduchý sirup. Likéry mohou být složité (například mnoho tradičních italských likérů), ale také velice jednoduché (ovocné a bylinné likéry).

Brusinkový likér

Začněte tak, že 750 ml červeného vína smícháte se třemi šálky cukru a přivedeme k varu. Až se cukr rozpustí, přidáme 480 gramů brusinek (čerstvých nebo mražených) a snížíme na střední plamen. Vařte jen asi dvě minuty – to postačí, aby brusinky praskly. Poté odstavte a nechte vychladit v pokojové teplotě – klidně přes noc. Poté propasírujte přes jemné síto. Přidejte šálek brandy a promíchejte. Nalijte do skleněné láhvi a dle chuti si dopřávejte.

Trnkový likér

Smíchejte si zvolený alkohol – nejlépe 475 ml ginu nebo třeba vodky – s 225 g cukru. Míchejte tak dlouho, až se cukr rozpustí. Omyjte si 425 g trnek. Všechny nařízněte nebo propíchejte. Rozdělte je do několika sklenic (množství záleží na objemu sklenic) – sklenice nemusí být plné. Poté je zalijte alkoholovým roztokem, uzavřete a nechte na tmavém studeném místě. Nechte dva měsíce odstát, přičemž každých několik dnů protřepávejte.

Jahodový likér

Připravte si jahody – větší nakrájejte na čtvrtiny, menší na poloviny a skládejte je do láhve se vzduchotěsným uzávěrem. Až naplníte sklenici po okraj, máte hotovo (proto neuvádímě množství). Zalijte vodkou tak, aby byly všechny jahody ponořené, uzavřete a protřepejte. Nechte na tmavém místě stát 20 dnů – každých několik dní protřepejte. Po dvaceti dnech slijte přes jemné plátýnko. Poté svařte směs vody  s cukrem, dokud se nevytvoří hustý sirup. Tento sirup vmíchejte do jahodové tekutiny. Promíchejte, přemístěte do láhve a máte hotovo.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!