Nové využití pro kořeny stromů: poslouží jako dekorace

Kořeny

Zahradní dekorace mohou mít mnohou podobu. Různé ploty, sochy, nádoby, neobvyklý starý nábytek apod. už dávno na zahradách můžete vidět. Stále častěji jsou ale k vidění kořeny a dekorace z nich. Kořeny stromů tvoří různé propletence a tím jsou i velmi zajímavé na pohled. Vyrábí se z nich různé dekorace, včetně soch či zahradního nábytku. V některých větších zahradách jsou z kořenů tvořeny celé altánky!

Stumpery Garden

Tyto zahrady jsou stále více v módě. Jedná se o takové zahrady, které byly postaveny s využitím kmenů a kořenů stromů. Tak trochu svým vzhledem mohou připomínat skalky. Z rostlin, které kořeny doplňují, se nejčastěji používají různé rostliny, které rostou v lese, jako jsou například mechy či kapradiny. Obvykle jde o stínomilné rostliny. Stumpery Garden si tedy můžeme představit jako zahrady z kmenů a větví. Jednu z nejznámějších Stumpery Garden vlastní britský princ Charles – Highgrove Mouse.

Kořeny

Foto: Pixabay

Upravte kořen na dekoraci

Kořeny můžete upravit na spoustu prvků – třeba jako zahradní sochu, pokud má zajímavý tvar. Kořen bude mnohem odolnější, když jej zbavíte kůry. Poté jej očistěte a ošetřete přípravkem na dřevo – ideálně na bázi lněného oleje nebo pryskyřic. Vykopané kořeny lze na zahradě umístit i obráceně. Takto je můžete nechat stát samostatně nebo je použít jako místo pro další ozdoby – podle velikosti lze na kořeny zavěsit různé květináče nebo jen drobnější dekorace.

Kořen jako květináč

Pokud jste vykopali vlastní strom a tvar kořene se vám příliš nelíbí, nezoufejte. I ten může posloužit. Například jako květináč pro jiné rostliny. Zelené rostliny zasaďte mezi kořeny nebo v různých mezerách mezi větvemi. V takových zákoutích často zůstávaly zbytky zeminy, kde se vytvořila vrstva humusu. Takové místo je ideální zejména pro kapradiny, ale také jiné rostliny. nezapomeňte je ale dobře zalévat.

Zdroj: https://muratordom.pl/ogrod/aranzacja-ogrodu/korzenioplastyka-w-ogrodzie-niebanalne-dekoracje-z-korzeni-aa-9cCp-jxr7-3iW1.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!