Jak si poradit se zápachem z tlamy u psů

Pes

Páchne vašemu pejskovi z tlamy? Ne pokaždé to znamená, že má nějakou nemoc. Z ústní dutiny páchne jak pejskům, tak i lidem. Jenže my lidé se nepříjemného zápachu z úst můžeme zbavit tím, že si zuby vyčistíme zubní pastou a kartáčkem. Ovšem je zřejmé, že psi ani zubní pastu, a dokonce ani kartáček nepoužívají. Proto vám prozradíme nějaké ty důvody, proč pejskovi páchne z tlamy.

Občas si pochutnávají na tom, co by jíst úplně neměly

Pokud se podíváme na to, co všechno psi dokáží sníst, zjistíme, že na tom jejich dech není až tak špatně. Díky bohu by psi neměli jíst ani česnek, ani cibuli, takže když občas sní nějaký ten exkrement od jiného psa, je to ještě v pohodě. Pokud se vám tohle stane, doporučujeme koupit pamlsky s mentolem a eukalyptem, díky nimž se zbavíte zápachu z úst.

Pes

Foto: Pixabay

Víte něco o parodontitidě?

Psům však nemusí pomoci již zmíněné pamlsky. Mohou totiž mít jeden ze zdravotních problémů, který se projevuje zápachem z úst. Až 80 % psů, kteří mají teprve tři roky, trpí orálními nebo dentálními onemocněními. Dokonce i taková maličkost, jako třeba zubní povlak, může způsobit nemoc jménem parodontita.

To však není vše, tahle nemoc dokáže způsobit zánět dásní. Kvůli ní pejskům začnou o dost více vypadávat zuby, které potom vypadnou. Onemocnět dásní v mnoho případech bývá kvůli nízké péči o zuby, nejde však jen o problém ubírající na vzhledu pejska. Na parodontitu se nemusí přijít hned, a to jelikož nějak nebolí. Pokud se však nezačne ihned léčit, může to skončit i onemocněním srdce či ledvin. Jak jistě vidíte, je to mnohem horší než pach z úst vašeho zvířecího miláčka.

Nějaké ty ponaučení na konec

Zuby a dásně pejska byste měli kontrolovat možná co nejpravidelněji. Pokud je pejsek zvyklý a naučený ukazovat zoubky, zaručeně tak bude návštěva a prohlídka u veterináře jednodušší. Pokud budete psíkovi čistit zuby, je logické, že jeho dech bude mnohem čistější a méně smrdutý.

Zdroje info: https://www.vseprozvire.cz/zapach-z-tlamy/
https://www.ireceptar.cz/zvirata/pes-zapach-z-tlamy-30000423.html

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.