Bylinky na bolest zubů: Některé umí ulevit od akutních potíží

Potýkáte se s akutním problémem v ústní dutině? I když se bez pomoci lékaře pravděpodobně neobejdete, řada bylinek vám odkáže alespoň účinně ulevit. Pojme si představit ty nejdůležitější a nejúčinnější.

Většinou je příčinou našich obtíží zubní kaz, ovšem přidat se mohou i problémy s dásněmi nebo například vytvoření nepříjemného váčku u zubu. A každý z těchto potíží si žádá jinou akutní pomoc.

Při zubním kazu vám pomůže hřebíček

Ne-ní-li poškození zubu ještě příliš velké, může vám s jeho znecitlivěním pomoci hřebíček (Syzygium). Stačí ho rozžvýkat v ústech, případně pastu z něj přiložit na postižené místo. Pomůže i při vypadlých zubních výplních, upadlých korunkách apod.

Tymián

Tymián Foto: User:Qwertzy2. / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Thymus_praecox.JPG

Jak si poradit se zánětem dásní

Nespecifická bolest vycházející z více než jednoho místa může značit právě zánět dásní. Pomohou vám s ním vhodné odvary z bylin, s jejichž pomocí budete ústa pravidelně vyplachovat. Mezi vhodné adepty patří zejména heřmánek pravý známý také jako heřmánek lékařský (Matricaria chamomilla, synonymum Matricaria recutita), tymián obecný (Thymus vulgaris) či šalvěj lékařská (Salvia officinalis).

Na nepříjemné váčky si pozvěte česnek

Vytvoří se obvykle u kořene zubu a jsou naplněny hnisem. Pomůže tedy jakákoli v bylinka s antiseptickými a antibiotickými účinky. Perfektní je zejména česnek kuchyňský (Allium sativum). Ten stačí smíchat se solí a vzniklou pastu nanést na místo potíží. Uvidíte, že se vám rychle uleví.

Zdroj info: https://www.celostnimedicina.cz/bolesti-zubu-dasni-a-bylinky.htm

Šalvěj lékařská Náhledové foto: MIME / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Salvia-officinalis-flowers.JPG

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)