Znáte rooibos? Je to takový čaj-nečaj, ale dokáže vám opravdu prospět. A znáte zelený rooibos?

Rooibos

Sypané čaje jsou sice o něco náročnější na přípravu než čaje prodávané v sáčku, ale zato mají po všech stránkách opravdovější chuť. A rooibos patří mezi nejpopulárnější. Potěší vás lahodnou chutí a zároveň je přírodním zdrojem mnoha vitamínů a stopových prvků a působí jako antioxidant.

A proč bychom si měli dopřávat právě jeho? Jeho nespornou výhodou je to, že neobsahuje kofein, ale přitom má povzbudivý účinek.

Odkud se vlastně vzal rooibos

Není to čaj, resp. nevyrábí se z lístku čajovníku. Ve skutečnosti je jeho mateřskou rostlinou keř s názvem čajovníkovec kapský. Roste pouze v Kapské oblasti tedy v klimatu Jihoafrické republiky. Do zbytku světla se rozšířil až počátkem minulého století.

Pro výrobu čaje se nepoužívají jen lístky, ale téměř celá nadzemní část keře. Ta se naseká a nařeže na drobné části. Ty se poté při pokračování celého procesu nechávají fermentovat neboli sušit v kupkách na slunci.

A je to právě proces fermentace, díky němuž získává rooibos svoji typickou červenou barvu. Můžeme se ale rovněž setkat se zeleným rooibosem. To je druh připravovovaný tak, že neprochází fermentací a tudíž neoxiduje do měděné barvy.

Rooibos

Foto: Pixabay

Mnozí odborníci rooibos za čaj nepovažují, a to právě proto, že se nepřipravuje z čajovníku. Přesto je označován jako čajová specialita a řadí se mezi takzvané nečaje.

Jak vám může rooibos prospět

Jde o skutečně výjimečnou bylinku, která má velmi pozitivní vliv na zdraví. Jeho použití je totiž velmi široké a dopřát si ho mohou jak dospělí, tak třeba i nejmenší děti. Mimo jiné například proto, že neobsahuje tein, což je varianta kofeinu (ovšem s tím rozdílem, že se nachází v čaji).

Díky tomu, že obsahuje spoustu prospěšných látek, dokáže skvěle působit proti alergiím či onemocněním kůže. Jde o opravdu skvělý prostředek pro všechny, kdo se starají o svoje zdraví, protože pomáhá proti civilizačním chorobám, stresu, úzkosti, nespavosti či podráždění. Ale to stále ještě není všechno. Prospívá našemu trávení a posiluje imunitu. A protože neobsahuje kofein, tak si ho mohou bez obav dopřát i lidé s vysokým krevním tlakem nebo těhotné ženy a dokonce také malé děti.

Jeho chuť je ovšem poměrně specifická a není tedy divu, že lze kromě čistého rooibosu sehnat i různé ochucené směsi. Ty pomáhají jeho chuť alespoň trochu přiblížit našim chuťových pohárkům. Zvláště aromatizovaný červený rooibos se v čajovnách i v obchodech s čajem těší velké popularitě. Už tak skvělá chuť červeného rooibosu výborně harmonizuje s dalšími složkami, jako je ovoce, bylinky, pomerančová kůra, mandle nebo nejrůznější druhy koření.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Zázračný nápoj jménem Rooibos | Protext – PR služby ČTK

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)