Jak se zbavit hub z trávníku? Některé se vyplatí sníst

Špička travní

Když začnou růst houby, spoustě z nás se zalesknou oči. Mnohdy tomu tak ale být nemusí, jelikož houby mohou likvidovat trávník. Jestliže i vám rostou v trávníku houby, jste na správném místě. My se totiž v následujících řádcích podíváme na některé nejznámější druhy a také na to, jakým způsobem se jich zbavit. Někdy stojí za to houby i sklidit a připravit si z nich něco dobrého v kuchyni.

Spousta variací pýchavek

Poznat pýchavku není složité. Má klasický kulovitý nebo oválný tvar a její barva je bílá, případně lehce ztmavlá. Tradičně se setkáváme s menšími pýchavkami, nicméně výjimkou nejsou ani vatovce. Ty mohou být už skutečně velké. Pýchavku můžete klidně sklidit a využít v kuchyni. Sbírat by se měly plodnice, které jsou tvrdé a uvnitř bílé. Měkké pýchavky bývají uvnitř žluté a ke konzumaci se nepochybně nehodí. Pýchavky lze nakládat do octa, nicméně hodí se klidně i na smaženici, případně je lze obalit v trojobalu jako řízky.

Pýchavka

Pýchavka: Foto Radek Štěpán

Magická kola špiček travních

Špičky travní se řadí mezi houbičky, jichž bývá mnohdy trávník úplně plný. Tvoří takzvaná čarodějná kola. Kvalitě trávy jistě nepřispějí. Jestliže ale máte houby rádi, pak si klidně můžete posbírat kloboučky malých plodnic špičky travní a uvařit si skvělou polévku. Sbírat musíte určitě více plodnic. Klobouk má v průměru od 15 do 20 cm  

Špička obecnáŠpičky obecné: Foto Radek Štěpán

Pozor na kropenatce otavního

V trávníku mnohdy vroste také kropenatec otavní. Tato mírně jedovatá houba roste v místech, která jsou vlhká a také často nechtěně hnojená exkrementy koček a psů. Konzumace těchto houbiček je nebezpečná zejména pro malé děti, které se často putulují po trávníku a slupnou, na co narazí. Tyto houby obsahují psychoaktivní látky.

Kropenatec otavníKropenatec otavní: Foto autor Alan Rockefeller: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Panaeolus_foenisecii_Michoacan.jpg

Ekologická likvidace hub je ideální, pomohou i fungicidy

Jak na ekologické hubení hub? Ideálně tak, že budeme trávník pravidelně provzdušňovat. Není od věci holá místa zasypat pískem a snažit se co nejdříve o obnovu dosevem trávy. Když se houby stále v trávníku vyskytují, není od věci snížit míru jeho zavlažování. Když už nezabere vůbec nic, je třeba vyrýt zeminu v místě výskytu hub do hloubky zhruba 50 cm a nahradit ji jinou, do níž vysejete travní semeno. Jinak je velmi účinný širokospektrální fungicid. Na trhu je jich spousta.

Zdroje info: Autor, hobby.instory.cz

Špička obecná: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.