Zimolez: popínavý nebo ten ve formě keře? Hodit se mohou i oba

Zimolez

Rod Lonicera čili zimolez nezahrnuje pouze ony popínavé rostliny s krásnými vonnými květinami trubkovitého tvaru, který si spousta lidí hned představí. Tento rod tvoří také zimolezy, které je možné použít jako stálezelený keř, například ve formě živého plotu. Podmínky pro jejich pěstování se mohou lehce odlišovat. To, který zimolez nakonec zvolíte, závisí čistě na vašich preferencích.

Popínavý zimolez

Popínavé zimolezy kvetou v létě a mohou být bílé, krémové, žluté, růžové, oranžové nebo červené. Vůně květů přitahuje opylovače (včely, motýly, můry). Popínavé zimolezy mohou být podle odrůdy opadavé, polostálezelené nebo stálezelené. Ty opadavé nabízí krásnější květy, které mají výraznější barvu a jsou větší. Stálezelený zimolez nemá květy tak velké, na zimu ale neopadají, takže mohou zdobit zahradu po celý rok.

Zimolez

Foto: Pixabay

Zimolez jako keř

Zimolez je možné ale pěstovat také v keřovité formě. V této podobě jej můžete pěstovat jako solitér nebo také živý plot. Rozdělit je můžeme na opadavé a stálezelené. Ty stálezelené zahrnují například druh Lonicera nitida (zimolez lesklý). Typické jsou pro ně drobné listy svěže zelené barvy. I keřovité zimolezy kvetou a poskytují nádherný pohled na různě zabarvené květy.

Pěstování zimolezu

Zimolezy si potrpí na vlhkou půdu, která dobře odvádí vodu. Ideální stanoviště by mělo být v polostínu nebo se alespoň snažit o kořeny ve stínu. Díky tomu totiž zimolez jen tak nevyschne. Na druhou stranu je ale dobré nadzemní části rostliny pěstovat na slunci, protože to se pak dočkáte bohatšího kvetení. U popínavých zimolezů toho můžete docílit tak, že instalujete mříže či jinou podporu, po kterých se stonky budou plazit. V období sucha je vhodné myslet na pravidelnou zálivku. Na jaře přidejte do zálivky univerzální hnojivo (používejte podle návodu na obalu).

Zdroje info:

https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-honeysuckle/

https://prima-receptar.cz/zimolez-popinavka-pro-kazdeho/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!