Jak pěstovat kozlíček polníček a co o něm vědět

Jak pěstovat kozlíček polníček a co o něm vědět: Výhodou polníčku je jeho dostupnost prakticky po celý rok. Můžete jej vysít brzy na jaře (únor-březen) a sklízet během března až dubna. Nebo jej zasejte v červenci, sklizeň je pak od srpna do října. Rostliny zaseté od konce srpna do října přezimují a úrodu lze sklízet po celou zimu nebo brzy na jaře.

Kozlíček botanicky

Kozlíček polní (Valerianella locusta) je jednoletá bylina, někdy ozimá, záleží na době výsevu. Vzdáleně je příbuzný s kozlíkem lékařským. Rostlinu tvoří listová růžice dorůstající až 10 cm. Pokud jej necháte vykvést, kvete něžnými kvítky a dosahuje až 30 cm. V kuchyni se využívá jako listová zelenina, křehké drobné lístky mají sytě zelenou barvu a oříškovou chuť.

Polníček

Foto: Pixabay

Proč si dopřávat polníček

  • Je zdravý: Polníček se využívá zvláště brzy na jaře jako náhrada hlávkového salátu, je ale nutričně hodnotnější. Obsahuje řadu vitamínů a minerálů, kromě vitamínu C také A a E, kyselinu listovou, z minerálů vápník, draslík, hořčík a železo a rutin. Pravidelná konzumace zvyšuje obranyschopnost, zlepšuje látkovou výměnu a krvetvorbu, pomáhá při únavě a tříbí mozek. Působí preventivně proti srdečním onemocněním a stresu a je vhodný pro nastávající maminky díky obsahu kyseliny listové.
  • Je chutný: A to samotný jen s octovou nebo i jogurtovou zálivkou, v kombinaci s vejci nebo jinými saláty a lze jej použít i v teplé kuchyni, například do jarní zelené polévky, do omáček na těstoviny či pesta. Výborný je i do smoothie nebo jím můžete obložit chléb s máslem či čerstvým sýrem.

 

Zdroje: https://living.iprima.cz/zahrada/kozlicek-polnicek-jak-pestovat-salat-s-oriskovou-chuti-posilovat-imunitu-zdravi-recepty-zelenina, https://www.ireceptar.cz/zahrada/zdravy-a-otuzily-salat-kozlicek-polnicek-pestovani-sklizen-vyuziti.html, https://bylinkovyraj.net/kozlicek-polni-polnicek/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Kozl%C3%AD%C4%8Dek_poln%C3%AD

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)