čmel

Jak přilákat na zahradu chráněné čmeláky

Možná vás to překvapí, ale prvními opylovači květů nejsou pilné včely, ale mnohem zavalitější čmeláci. Vylétají totiž ven už při teplotách okolo 3 °C, zatímco včely potřebují něco mezi 12-13 °C, aby vůbec rozlepily oči.

Včely mají navíc tendenci létat na jedno místo, ovšem čmeláci svá krmiště často mění, což pomáhá lepšímu opylování ovocných stromů i květin. Není divu, že se jim nejvíce líbí v zahradách nebo ovocných sadech. A jak je sem co nejlépe přilákat?

Čmeláci milují keře, které kvetou brzy zjara

Jakmile se probudí a začnou hledat potravu, rychle si najdou vyhovující místa a těch se potom drží. Aby byla vaše zahrada mezi nimi, vysaďte na ni dřeviny, které kvetou opravdu časně. Hodí se třeba líska obecná, dřín, některé vilíny nebo třeba vrby. Je lepší mít více druhů, protože některé druhy čmeláků umí být opravdu vybíravé.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pomohou i vhodná hnízdiště

Na rozdíl od včel toho čmeláci ke svému životu příliš nepotřebují. S trochou nadsázky si vystačí jen s obyčejnou dírou v zemi. Ovšem přibližně polovina druhů čmeláků, kteří na našem území žijí, vezme ráda za vděk i speciálními úlky. Pro začátek to můžete zkusit s hromadou kamení, kupou dřeva nebo starou myší dírou, ale když to nezabere, zamiřte do obchodu.

Malé čmeláčí domky pak postavte tak, aby jejich vchod mířil na jih nebo na východ. A kdy je umístit ven? Můžete už teď, ovšem nejpozději v době, kdy začnete na své zahradě pozorovat velké čmeláčí samičky, které stále něco usilovně hledají. Nepřelétají z květu na květ, ale místo toho navštěvují i ta nejprazvláštnější místa.

Jejich agresivity se bát nemusíte. Čmeláci útočí pouze v případě, že jim narušíte bezprostřední okolí jejich domečku. Pak však dokáží i bodnout, a to na rozdíl od včel i opakovaně. Jejich jed vám však neublíží, pokud nejste alergici.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

4 komentáře

 1. Bary Odpovědět

  Na usazení samičky čmeláka do čmelínu je již trochu pozdě :-(. Kdyby se ještě nějaká usadila rovnalo by se to skoro zázraku. Samičky se odchytávají po probuzení ze zimního spánku. Nakrmí se na prvních květech a pak začnou hledat a ne v půli května:-(

 2. Robert Odpovědět

  Naprosty souhlas s Barym. Je jiz s nejvetsi pravdepodobnosti pozde. Ikdyz me se v sobotu do jednoho ulku povedlo usadit cmelaka skalniho. Ale to byla uz asi nahoda.
  Horsi je ta informace se smerovanim vletoveho otvoru na jih. Na to pozor! Cmelin by mel byt ve stinu a slunce by na nej melo svitit maximalne jen rano z vychodu. Jinak cmelaky pres leto upecete!
  Ale je super, ze vychazeji takoveto clanky. Cmelaky je treba chranit.

 3. jaroslav Odpovědět

  Souhlasím už je pozdě já to zkoušel ještě dnes ale odlétl žádný pamatovací let neudělal.Takže tento rok mám pouze zabydlen 1 čmelín.Určitě to zkuste příští rok já jsem tomu propadl a čím Nás bude víc bude i víc čmeláku.
  Hodně zdraví Jarda

 4. Bary Odpovědět

  Robert má s tím sluníčkem pravdu. Na to de musí dát pozor. Já mám teda čmelín umístněný vchodem na východ a postupem dne ho mám ve stínu stromu. Podařilo se mi zabydlet čmeláka skalního a už mám tak 10 dělnic. Mým dětem se to hrozně líbí a mají je rádi :-)). Ať se Vám všem daří s chovem a čmelákům zdar!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *