Švestky

Co může za předčasné padání plodů švestek

Máte doma na zahradě slivoně? Na Moravě má tradiční trnku prakticky každý a z drtivé většiny to určitě kvůli povidlům nebo koláčům není. Jak všichni víme, úroda bývá střídavá. Jsou roky, kdy stromy bývají kompletně obsypány plody odshora až dolů. V některých letech ale na stromě najdete jen minimum plodů. V každém případě často dochází k tomu, že švestky předčasně padají na zemi. Proč tomu tak může být? Důvodů bývá hned několik.

Pilatka švestková jako ničitel úrody

Nejčastějším škůdcem, který ničí úrodu, je pilatka švestková. Fakticky se jedná o mouchu, která klade vajíčka do malinkatých plodů v době po odkvětu. Uvnitř zelené švestky se líhne housenice. Ta dokáže nezralý plod vykousnout a ten do nějakých 14 dnů opadne. Plody spadnuvší k zemi se vyznačují tím, že jsou stále ještě zelené a mají na sobě černou tečku. Často po rozloupnutí najdeme samotnou housenici. Proti pilatce se používají postřiky, a to po odkvětu. Využít lze řadu insekticidů, jako jsou třeba Mospilan, CALYPSO 480 SC a jiné.

ŠvestkyZdroj obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Špatné opylení

Za padáním plodů slivoní může také v některých případech špatné opylení. Neúplné opylení se vyznačuje tím, že plod spadne ze stromu a je už částečně zabarvený. Možná je v okolí málo ovocných stromů, více by jich včely mohlo lépe nalákat. Pravá domácí švestka by ale měla být samosprašná.

Virová šárka

Velkým postrachem švestek je také šárka. Toto onemocnění vede také k opadávání plodů, nicméně poznáte ji většinou již podle deformovaných listů a plodů.

ŠvestkyZdroj obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Ostatní případné příčiny

Stromy také nemusejí mít dostatek vody. V současné době jde bohužel o hodně aktuální problém. Ideální je denně mimo doby, kdy prší, nalévat ke stromu 2 kbelíky vody. Za opadávání plodů mohou často také vosy, které sladký plod nabodnou a dávají šťávu. Jinak se ještě lze setkat s obalečem švestkovým.

 

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

9 komentářů

 1. Viktor Zavřel Odpovědět

  Příčiny: Obaleč švestkový, Pilatka, nedostatek draslíku- síran draselný na podzim a na jaře tři hrsti do obvodu korunky na zem pod každý strom.
  Postřiky- ano, autor správně uvádí, mě se osvědčil Decis Protech z Chembaru Dublovice.
  Viktor Zavřel

 2. Kiwi Odpovědět

  Letos jsem použil přírodní materiál Quassia amara 50 g – kůra proti pilatkám, meře, květopasům. Nevadí včelám a obsahuje silice, které pilatku likvidují nebo odpuzují. Uvidíme jaký bude výsledek.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   dejte pak prosím vědět, sepsal bych na toto téma článek.
   Díky za reakci, mějte se!

 3. J.Zajíček Odpovědět

  Neuvádíte Tmavku švestkovou – při napadení až 100 % opadu.
  Mospilan, ale především Calypso. Metodika již zčásti publikovaná,
  doporučená ochrana ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *