Jak poznáte, že se vaší kočce rozvinulo vážné onemocnění močových cest

kočka

V dnešní době je tento problém celkem běžný. Abyste pomohli svému mazlíčkovi se těmto okolnostem vyhnout, musíte znát příčiny vzniku a také to, jak taková nemoc dokáže propuknout.

Zvláště buďte opatrní, pokud váš čtyřnohý mazlíček trpí nadváhou. Vznik bolestí v oblasti břicha a zad, doprovází zánět močových cest a močového měchýře. Pokud se zánět dostane až do ledvin, může se stát i to nejhorší.

Stres jako prvotní příčina

I když vám to připadá jako otřepané klišé, stres je pro organismus obrovská zátěž. Skrytá odpověď pro vznik onemocnění se nenachází v určitém vzorci. Někdy ani není snadné odhadnout, proč k tomu vlastně došlo. A pokud se ptáte: “Jak asi můžu svoji kočku stresovat“, tak se ptáte opravdu špatně. Stačí ji přestěhovat z jednoho bytu do druhého, snažíte se ji polekat, pouštíte ohňostroje, atd.. Tudíž, přemýšlejte nad tím, jaké dopady bude mít vaše chování na vnímání koček.

Vznik infekce a její rozšiřování

Je to stejné jako u lidí. Bakterie prostě migrují jednotlivými částmi močovodů a zachytávají se na stěně trubic. Jako prvním příznakem, který můžete snadno vypozorovat, je časté močení. Jestli jste už zažili příznaky onemocnění, jistě víte, že jde o velmi bolestivé onemocnění. Při nejhorším se v moči ukáže i krev. Kočka už přestane i chodit na záchod a všude budou malé loužičky.

Je potřeba, abyste měli kočku přečtenou. Přeci jen ji chováte rok, dva či více, takže musíte vědět, jaké je její normální chování. Díky tomu poté dokážete odlišit, jak vypadá její celkový zdravotní stav. Zdá se vám utahaná, srst není už krásná, lesklá a hebká na dotek? Neustále sténá, má třas nebo při vašem dotyku zasténá bolestí? Hned reagujte.

Kočka

Foto: Pixabay

Sleduje prosím tyto příznaky

  • krev v moči,
  • časté močení,
  • zakalená barva moči,
  • neudrží moč,
  • cítíte příliš čpavku,
  • snaží se vyzvracet,
  • snaží se často čistit močový vývod.

Jakmile si všimnete jakéhokoli příznaku, vydejte se k veterináři, který kočce odebere krev a moč. Na základě získaných informací se stanoví diagnóza a nastaví se léčba, nejčastěji ATB. Někdy je potřeba udělat i rentgen, aby se odhalila míra poškození.

Existuje prevence? Jistěže!

Buď zmírníte dopady, nebo se onemocnění vyhnete úplně. Spočítejte si množství koček a podle toho nachystejte misky s vodou. Mějte pro kočky dostatek steliva v záchodech. Dávejte jí najevo, jak ji máte rádi, kupte jí hračky, škrabadlo a prolézačku. Čím více stimulů, tím lépe!

Zdroje info: expressen.se, dvojka.rozhlas.cz, hillspet.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.