Tipy pro pěstování salátu krok za krokem

Salát

Salát (Lactuca sativa) je jednou z nejoblíbenějších druhů zeleniny, kterou můžete pěstovat. Důvodem je zřejmě to, že její pěstování je nenáročné. Navíc roste poměrně rychle a má spoustu využití. Vzhledem k tomu, že při pěstování nezaberou tolik místa, můžete je pěstovat i tehdy, když nemáte k dispozici zahradu. Pěstování je možné v nádobách nebo dokonce hydroponicky.

Výsadba semen

Semena můžete vysadit již brzy na jaře, pokud chcete salát pěstovat v interiéru. Ven je obvykle vyséváme až poté, co pominulo nebezpečí mrazu – ideálně na konci května. Pokud se bojíte, že by semena mohla být spálena mrazem, pak je dobré, když je předpěstujete uvnitř. Vzhledem k tomu, že semena jsou příliš malá, jejich výsev se provádí tak, že se rozsypou po půdě. Následně je jemně zatlačte do půdy. Zalijte a od této chvíle udržujte půdu rovnoměrně vlhkou.

Salát

Foto: Pixabay

Klíčení semen

Už za 5 dní můžete zpozorovat, jak váš salát začíná klíčit. Pokud jste výsev provedli ven, do studené půdy, může být klíčení o něco pomalejší. V případě, že jste se rozhodli pro pěstování doma, můžete semena umístit na vyhřívací podložku. Díky tomu můžete období klíčení urychlit. Sazeničky nejprve vyvinou děložní listy, teprve po nich se objeví pravé listy. V tomto období bychom měli přikročit k protrhání rostlinek. Mezi jednotlivými rostlinami nechte rozestupy minimálně 15 cm.

Pozor na škůdce

Od období, kdy se objeví první pravé listy, až do sklizně je třeba dávat pozor na slimáky a hlemýždě, kteří saláty milují. Můžete využít několika různých způsobů, jak se jich zbavit: sůl okolo půdy, vaječné skořápky, ostré kamínky nebo třeba pivní past na hlemýždě.

Sklizeň

Pokud se rozhodnete hnojit, stihnete to jen jednou za sezónu, protože salát roste rychle. Hnojivo přidáváme ve fázi, když rostlina dozrává. Asi dva až tři měsíce po výsadbě jsou saláty připraveny ke sklizni. Závisí na konkrétní odrůdě. Většinou je možné odtrhávat pouze vnější listy salátu, čímž prodloužíte jejich životnost. Celý salát sklízíme tak, že jej ostrým a čistým nožem odříznete od základny.

Kvetení

Saláty mohou vykvést, což je nežádoucí, pokud jste je chtěli zkonzumovat. Pokud je ale necháme vykvést, můžeme sbírat semínka. Ta rostou na vysokém stonku, který může dosahovat 60 až 90 cm. Tvorbě semen předchází kvetení – žluté květy jsou opylovány včelami a hmyzem. Po jejich opylení se teprve vytvoří semena. Ta je pak možná použít k opětovné výsadbě. V období, kdy salát přechází do květu, je chuť jeho listů hořká.

Zdroj: https://www.urbangardengal.com/lettuce-growth-stages/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!