Dýně a jejich sklizeň: není to nic složitého. Tipy pro její skladování

Dýně

Netrpělivě čekáte na chvíli, kdy už budete moci dýni konečně sklidit? Pěstování dýně je časově náročné, takže si to nechceme zkazit tím, že ji sklidíme v nesprávný okamžik. Proto je třeba někam si poznačit datum, kdy jste dýni sázeli. Už jen doporučení výrobce, po jak dlouhé době můžete oranžové plody odtrhnout, se může hodit. Pokud ji utrhnete v nevhodnou chvíli, může se to projevit na její chuti a kratší době skladování.

Znaky zralé dýně

Zralou dýni poznáme podle toho, že dosáhla již plného zbarvení. Listy rostliny a ostatně všechny její zelené části začnou odumírat. Také stopka od dýně by měla být před sklizní dřevnatá a hnědá, nikoli svěže zelená a šťavnatá. Bez ohledu na to, v jakém stavu je dýně, byste ji měli sklidit před prvním mrazem, protože ten ji může naprosto znehodnotit. Jednoduchý test na slupce vám také může napovědět. Zkuste nehtem zatlačit do slupky dýně. Pokud jen sotva zanecháte stopu, je ovoce připravené ke sklizni. Když se zaryjete snadno, dýně ještě není zralá (pozor ale na letní druhy, ty si zachovávají měkkou slupku).

Dýně na poli

Foto: Freeimages

Sklízení dýní

Pokud vám to počasí dovolí, sklízejte dýni ve slunečný den. Když totiž bude suchá, snížíte tím riziko jejího plesnivění. Navíc prodloužíte dobu její skladovatelnosti. Ke skladování se hodí pouze nepoškozené kusy, protože s dýní zacházíme opatrně. Je důležité dýni odříznout i se stonkem, což prodlouží její skladování. Stonek by měl být dlouhý minimálně 8 cm. Po odříznutí už dýně dál nezraje, proto je třeba být si jistý tím, že už je zralá.

Vytvrzování dýně

Po odříznutí dejte rostlinu na slunečné místo chráněné před mrazem a vlhkem. Takto ji nechte 10 až 14 dní. Její slupka ztvrdne, což způsobí, že ji budete moci skladovat měsíce, a to i v pokojové teplotě. Ideálně skladujeme na tmavém a suchém místě. Chlad prodlouží životnost dýně. Důležitá je také cirkulace vzduchu, díky které nehrozí riziko plesnivění. Pokud máte jen malou úrodu, můžete vytvrzování zcela přeskočit a dýni dát rovnou do lednice.

Skladování dýně

Dýně skladujeme vždy jen v jedné vrstvě. Pokud bychom je skládali na sebe, zvýšili bychom tím riziko jejich poškození – například praskání slupky. A to by mohlo být důvodem znehodnocení sklizně. Dýni také můžete vhodným způsobem zakonzervovat a zpracovat, takže vám vydrží roky. Dobrý nápad je dýni upéct do měkka, rozmixovat na pyré a vložit do mrazáku po jednotlivých porcích. Ty pak můžete podle potřeby použít na polévku, rizoto, muffiny a další recepty.

Zdroje info:

almanac.com/plant/pumpkins

https://www.epicgardening.com/harvesting-pumpkins/

Foto: Freeimages

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!