Jak poznat kvalitní zmrzlinu – jde to i pouhým okem. Už nikdy tak nekoupíte tu nedobrou

Jak poznat kvalitní zmrzlinu? Na to se zcela jistě ptá každý, kdo se někdy u pouličních prodejců pořádně napálil. Není nic lepšího na osvěžení v horkých letních dnech, než si dát zmrzlinu. Chutí i druhů existuje nepřeberně a tak si vybere opravdu každý. Jak se vyznat v jednotlivých druzích a jak poznat tu kvalitní?

Druhy zmrzliny

Rozdělení na kopečkovou, točenou, nanuk na dřívku nebo dezert či dort v krabičce je spíše o způsobu podávání, i když samozřejmě každé má svá specifika.

Druhů zmrzliny podle příchuti je snad nekonečně, od klasických vanilkových, čokoládových, ovocných nebo oříškových až po bizarní s příchutí masovou, sýrovou či bramborovou.

Nejdůležitější je rozdělení zmrzliny podle základu na smetanovou, mléčnou, tvarohovou, jogurtovou nebo s rostlinným tukem a pak ovocnou vodovou.

Foto: Pixabay

  1. Smetanové a mléčné zmrzliny

Zde hraje hlavní roli množství mléčného tuku. U smetanové zmrzliny by ho mělo být nejméně 8 %, u mléčné 2,5 %. Rostlinný tuk do těchto zmrzlin vůbec nepatří.

  1. Tvarohové a jogurtové zmrzliny

Tyto dvě ingredience musí tvořit základ mraženého krému, rostlinný tuk nesmí být obsažen.

  1. Zmrzliny z rostlinného tuku

Mražená pochoutka by měla obsahovat alespoň 5 % rostlinného tuku, například kokosového.

  1. Vodové ovocné zmrzliny

Ať si je zakoupíte v jakékoli podobě, v obsahu by mělo být nejméně 15 % ovocné složky. Výjimkou jsou sorbety, ty jí musí mít alespoň 25 %, u citrusových příchutí 15 %.

A jak poznat kvalitní zmrzlinu?

Podívejte se na osvědčené tipy.

Podle složení

Pokud ji kupujete v obchodě, složení si najdete snadno na obale. U každého produktu bude na prvním místě uvedena základní ingredience, takže u kvalitní zmrzliny je to podle druhu smetana, mléko, tvaroh a podobně. Pokud je zmrzlina s příchutí, ingredience budou přírodní, vanilka, kakao, oříšky, ovocná složka. U ovocné zmrzliny to bude ovoce, minimum je sice oněch 15 %, ale opravdu kvalitní bude obsahovat ovoce více. Jakmile je na prvním místě cukr a voda, moc si nepochutnáte, chuť a barva bude doladěna umělými příchutěmi a chemickými barvivy v podobě různých „éček“. Rovněž tak obsah rostlinných tuků ve zmrzlině z mléčných produktů bude na chuti znát. Problém bývá i poleva, zvláště u levnějších nanuků, obsahuje skoro jen ztužený tuk, kakaa v ní je pomálu.

U stánku složení snadno neověříte, značkoví výrobci zmrzliny je ale budou mít na svých webových stránkách nebo i na místě prodeje k nahlédnutí.

Podle vzhledu

Vzhled vám může hodně napovědět. Zmrzliny přírodního původu jsou obecně méně barevné, než křiklavé chemicky dobarvované.

Podle chuti a konzistence

Podle chuti zmrzlinu z přírodních ingrediencí také poznáte, je jemná a nemá chemickou příchuť. Na jazyku by se měla hladce rozplývat, pokud ucítíte krystalky ledu, zmrzlina není kvalitní.

Podle ceny

Není to vždy pravidlem, ale většinou je kvalitnější zmrzlina i dražší. Stojí ale za to si za ni připlatit.

 

Zdroj: https://www.marianne.cz/zivotni-styl/6-tipu-jak-na-prvni-pohled-poznat-kvalitni-zmrzlinu, https://www.dtest.cz/clanek-9632/jak-vybrat-vanilkovou-zmrzlinu?utm_source=GoG&utm_medium=All&utm_campaign=2_DSA_CZ&gclid=Cj0KCQjw7PCjBhDwARIsANo7CgkbXKakC2vgod7hBZ6opMapbrWMsXCOeAiMT9pbyGnGXrVNV1RxIvQaAupOEALw_wcB, https://zena.aktualne.cz/zdravi/jak-poznat-kvalitni-zmrzlinu-a-na-co-si-dat-na-obalech-pozor/r~000ae2f2344f11e69d46002590604f2e/, https://www.kupi.cz/magazin/clanek/3782-zmrzlina-je-celorocni-hrich-prakticke-tipy-jak-poznat-tu-opravdu-kvalitni

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)