Mšice jako běžný nepřítel. Poradit si s nimi můžete i díky cibuli

Mšice

Mšice jsou běžným problémem v zeleninové i okrasné zahradě. Kromě toho, že rostlinu oslabují, jsou schopny přenášet také různé choroby z jedné rostliny na druhou. Proto je dobré se jich zbavit. Zatímco ovocné stromy, rostliny v nádobách i záhonech jim velmi chutnají, existují také rostliny, které je odpuzují. Jednou z nich je právě cibule, která funguje jako přírodní lék proti mšicím. Navíc je to prostředek, který je bezpečný pro použití u rostlin nesoucích plody, jež konzumujeme.

Mravenci chrání mšice

Mšice, které se krmí na rostlině, nejsou všem jen na obtíž. Mravenci z nich mají prospěch. Mšice totiž vylučují sladkou kapalinu, kterou mravenci přímo zbožňují. A tak jsou ochotni mšice chránit před případnými predátory a dokonce jim pomáhají přemísťovat se na jiné rostliny. Toto přátelství je tak výhodné pro obě strany.

Mšice

Foto: Pixabay

Cibulový postřik na mšice

Cibule máme vždy po ruce, proto se jedná o levný prostředek. Na přípravu domácího postřiku je možné použít bílou i červenou cibuli. Stačí 75 g cibule, což odpovídá jednomu středně velkému kusu cibule. Nakrájejte ji na malé kousky a vložte do velkého hrnce. Přidejte 10 litrů vody a přiveďte k varu. Nechte vařit 30 minut a poté odstavte. Nechte vychladnout, klidně do druhého dne. Tekutinu nalijte do láhve s rozprašovačem (nebo do speciálního postřikovače) a aplikujte na rostliny, které jsou napadeny mšicemi. Roztok není třeba ředit.

Použití cibulového postřiku

Postřik funguje jako lék i prevence, proto jej můžete použít nejenom na napadené rostliny, ale také ty, které chcete před napadením ochránit. Stříkáme ráno nebo večer, aby nedošlo k popálení od slunce. Opakujeme každých několik dní, a to na zahradní nebo také domácí rostliny. Cibulový postřik může rostliny ochránit před houbovými chorobami. Navíc může působit také jako prevence proti různým roztočům a klíšťatům.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-stosowac-wywar-z-cebuli-na-mszyce,nId,6124141

https://strakonicky.denik.cz/zpravy_region/babske-rady-jak-na-msice-20160726.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!