Jak naložit vepřovou panenku – postup i pro naprosté začátečníky

Grilované maso

Jak naložit vepřovou panenku : Pokud se vepřová panenka správně naloží a následně připraví, jen se bude rozplývat na jazyku. Tak pojďme na to, není to žádná věda.

Koupenou panenku je třeba upravit tak, aby byla na obou koncích stejně silná (lépe se pak připravuje). A co potom? Když po veškeré naší snaze máme před sebou jeden nebo více krásných stejnoměrných, jednolitě růžových válečků, můžeme si maso naložit.

Základní bylinková marináda na vepřovou panenku

na 700-800 g masa

  • 2 lžíce sekaných bylinek nebo 1 lžíce sušených (rozmarýn, koriandr, tymián, oregano, petrželka – buď jednotlivě nebo ve směsi)

  • 4 lžíce kvalitního oleje

  • trochu pepře

k tomuto základu můžeme přidat:

  • 2-3 stroužky utřeného česneku

  • 1 lžíci papriky (i uzené), kmínu nebo směsi jiného koření

Maso na uzení

Foto: Pixabay

Grilování vepřové panenky

Před položením na gril maso necháme hodinu odpočívat při pokojové teplotě. Gril hodně rozpálíme, marinádu částečně otřeme a maso grilujeme celkem asi dvacet minut, vždy po pěti minutách otočíme, tedy grilujeme ze čtyřech stran. Hotové necháme dalších pět minut odpočinout, přičemž osolíme. Pak nakrájíme na plátky a podáváme.

Čím dochutit panenku na talíři

Skvěle se hodí například pesto. To se tradičně připravuje z bazalky a piniových oříšků, podává se k těstovinám. Využijeme ale i jiné bylinky a ořechy, podle toho, co nám chutná a nebo se nám k připravovanému jídlu hodí. Můžeme je dát do polévky, ochutit jím pečenou zeleninu, brambory nebo třeba právě grilované maso.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.grillzone.cz/rubriky/recepty-gril/veprova-panenka-recept/, https://www.igurmet.cz/recepty/maso/veprove-maso/veprova-panenka/grilovana-panenka-v-paprikovo-cesnekove-marinade-s-cibulkami-byl-6597/, https://www.kucharkaprodceru.cz/grilovana-veprova-panenka/, https://fresh.iprima.cz/recepty/pesto-s-medvedim-cesnekem

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)