Interiérové rostliny, které přežijí i klimatizaci

Rostlina

Milujete pokojové rostliny a nedokážete si bez nich představit interiér vašeho domu, případně kanceláře? Není divu, vždyť zelená sluší každé místnosti, Když navíc květiny nasadí na květy a ty se pak rozvinou, máte nádhernou kulisu se vším všudy. Většina pokojovek se řadí mezi ty odolné, nicméně ne všechny snesou klimatizaci. My se podíváme mnohem podrobněji na ty, které dokážou i v klimatizovaném prostoru přežít. Předtím se ale zaměříme na to, co bychom měli rostlinám dopřát.

Aby se rostliny cítily skvěle…

Veškeré pokojové rostliny se vyplatí vysazovat do květináčů majících perforované dno a odtok vody do podmisky. U květináče bez dírek je dobré dát na dno keramzit, případně kamínky, dojde tak vytvoření potřebné drenážní vrstvy. Nedojde k přespřílišné kumulaci vlhkosti. Jinak si rostliny zaslouží substrát určený právě pro pokojové rostliny. Obsahuje kvalitní součásti, jako jsou:

  • jakostní rašelina,
  • hnojivo mající stopové prvky,
  • perlit
  • a jiné látky.

Třeba palmy vyžadují specifický substrát obsahující ještě říční písek, vápenatá hnojiva a jiné součásti.

Nezapomínejte na rozprašovač

Jednoznačně se vyplatí mít jej po ruce. Hodně suché prostředí není pro rostliny ideální. Především nejlevnější mobilní klimatizace, ale i mnohé jiné způsobují vysoušení prostoru. Proto musíte mít po ruce rozprašovač a občas jim prostě dopřát vlhkosti.

Postřikovač

Rozprašovač: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Tyto rostliny jistě obstojí

Vsadit můžete hned na několik rostlin. My vám dáme tyto tipy.

Bezstarostná tlustice

Nelichotivé jméno této rostliny vás nemusí nijak výrazně strašit. Bude spokojená všude. Stačí jí pouze dostatek světla a nepřelévání vodou.

Tlustice

Tlustice: Zdroj obrázku Pixabay.com

Tradiční fíkus benjamin

I tato pokojovka je moc hezká. Hodí se hlavně na místa, kde nedosahuje polední sluníčko. Když jej nezalijete, povadnou mu listy. Ihned po osvěžení ale rychle ožije.

Léčba díky aloe

Mezi bezúdržbové sukulenty se řadí také aloe. Potřebuje dostatek světla a sluníčka. Jde o pouštní rostlinu, kterou suchý vzduch nijak nerozhodí.

Aloe: Zdroj obrázku Pixabay.com

Skvostná anturie

I anturie si vyžaduje světlo, nicméně přímé slunce. Pozor ale na rosení, udělaly by se hnědé skvrny, což by nebylo ideální. Hlavně toulitku nepřelévejte.

Anturie

Anturie: Zdroj obrázku Pixabay.com

Sukulentní kolopejka

Také kalanochoe stačí minimální zálivka. Vystavena by měla být světlu cca 8 až 10 hodin za den.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.