Jak na suchá poupata u orchidejí – zálivka bývá na vině jen v minimu případů, obvykle opomíjíme něco jiného

Orchideje jsou nejkrásnější, když kvetou. Někdy se však stane, že se jim poupata svraští, zežloutnou a nakonec také uschnou. Poradíme, jak tomu předejít. Především si pamatujte, že pokud stojíte o maximální množství květů, musíte se o orchidej starat po celý rok a nikoli jen v období květu.

Přestože je Phalaenopsis jednou z nejsnáze pěstovatelných orchidejí, i ona může zahynout, pokud jí nezajistíme vhodné podmínky. Prvním příznakem potíží je blednutí a uvadání listů. A co je příčinou?

Špatná zálivka a jak ji poznat

Tato pokojová rostlina je velmi citlivá na přebytečnou vodu, takže pokud ji budete přelévat nebo ji ponecháte v obalu naplněném vodou, pak můžete očekávat problémy. Pokud však necháte kořeny před každou další zálivkou řádně vyschnout, může se orchidej zregenerovat, i to i přes to, že to bude nějakou dobu trvat.

Orchidej

Foto: Pixabay

Příliš vydatná zálivka je nebezpečná ještě v jednom ohledu – může totiž také způsobit výskyt houbových chorob (velmi nebezpečná je např. fusarióza listů a kořenů nebo hniloba orchidejí). Jejich léčba vyžaduje použití chemických přípravků.

Dávejte pozor, aby orchidej neprochladla

Nízká teplota může být také další příčinou svrašťování a žloutnutí poupat. Přestože mají orchideje rády teplotní rozdíly mezi dnem a nocí, nesnášejí poklesy teplot pod 15 °C. Pokud tedy v zimě pěstujete orchidej poblíž neutěsněného nebo často otevíraného okna, může jednoduše zamrznout.

Problémem může být i slunce

Za blednutí a žloutnutí poupat orchidejí může velmi často také nedostatečné osvětlení. Rostlina totiž vůbec nemá ráda silné slunce, ale škodí ji nedostatek přirozeného světla, který způsobuje, že orchideje opadávají a nekvetou.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://giropark.ru/pl/skvazhiny/chto-delat-esli-u-orhidei-opadayut-neraspustivshiesya-butony-kapriznaya.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)