Žaluzie jsou lapačem prachu a špíny

Zdroj foto: Pixabay

Žaluzie patří mezi standardní vybavení domácnosti. Čím dál častěji dokonce nahrazuje záclony a závěsy, na které nedaly dřívější generace dopustit. Má to své pro i proti. Moderní design na jedné straně, hromadění nečistot na té druhé.

​Svět bez žaluzií?

Hliníkové lamely na oknech jsou dnes nedílnou součástí téměř každého bytu. Zabraňují pronikání ostrého světla do interiéru a vytváří soukromí. Dají se sladit s rámy oken i se zbytkem vybavení, mohou mít různé struktury i odstíny, lze je upravit na různé šířky. Experimentovat s nimi příliš nejde, ale do jisté míry si je každý může uzpůsobit podle svého. Ocení je především lidé z měst, kde je vidět téměř všude a bez žaluzií by se člověk cítil jako ve výkladní skříni. Všechny tyto benefity hrají ve prospěch lamel.

​Bezúdržbové?

Výhody žaluzií jsou ale k ničemu, když se o ně dostatečně nestaráte. Členitý tvar nahrává rychlému usazování prachu a nečistot, které mohou z dlouhodobého hlediska způsobovat zdravotní potíže v podobě respiračních problémů nebo alergií. Nehledě na blízkost lamel a okna, kde se kumuluje vlhkost a mohou se tvořit plísně. Ty jen zhoršují prostředí v bytě. Nečištěné žaluzie mají stejně negativní dopad na lidské zdraví jako plný sáček z vysavače postavený doprostřed místnosti.

Z bludného kruhu vede jen jedna cesta – pečlivý a pravidelný úklid. Možností je několik, ale všechny jsou časově náročné a vyžadují notnou dávku trpělivosti.

Zdroj foto: PixabayFoto: Pixabay

​Jak na úklid?

Klíčová je pravidelnost. Jakmile na žaluzie po několik měsíců nesáhnete, bude čištění mnohem pracnější, protože prach bude usazený v mnoha vrstvách a i ve spárách a na špatně dostupných místech.

​Značka Rychle

Jako první většinu lidí napadne způsob, kdy vezmete do ruky jemný hadřík nebo utěrku, jednotlivé lamely zmáčknete a setřete několik řad najednou. Prach sice zmizí, ale snadno se rozlétne do blízkého okolí, na parapety a do radiátorů. Navíc hrozí poničení žaluzií a pořezání dlaně o jejich ostré hrany. Na druhou stranu tak mimo prachu odstraníte i mastnotu, která se na lamelách usazuje především v kuchyni a jinými prostředky ji nelze odstranit. Pokud je vrstva příliš silná, je třeba vzít jeden pruh za druhým a poctivě stírat. Pozor ale na uchycení pomocí šňůrek a drátků, aby se nezpřetrhaly.

​Vysavač

Vysavač má doma úplně každý. Ruční nebo klasický se speciálním nástavcem na čalouněný nábytek (ten je možné při nižším výkonu použít právě i na žaluzie). Podélnými tahy kopírujte směr lamel a sbírejte všechny nečistoty. Snadné a účinné, ale je vyžadována preciznost a rychlost je značně omezení. I při menší nepozornosti může dojít k poškození a polámání žaluzií.

Zdroj info: bizinet.cz

Náhledové foto: Pixabay