Starček: nádherná pokojová rostlina, která patří mezi sukulenty

Starček

Senecio rowleyanus neboli hrách setý či starček je díky svým dekorativním vlastnostem rostlina, kterou dychtivě kupuje spousta lidí. Tato rostlina je převislá a velice zajímavá svými šťavnatými listy ve tvaru malých korálků. I když se jedná o poměrně nenáročnou rostlinu na pěstování, někdy se mohou vyskytnout určité problémy. Rostlina pak ztrácí svůj tvar a udržet ji naživu vyžaduje velké úsilí. Proč se to děje?

Původ rostliny

Starček obvykle roste ve vyprahlých polosuchých oblastech jižní a západní Afriky, kde drsné a spalující slunce zachází s rostlinami opravdu krutě. Výhony této rostliny se proto obvykle plazí po zemi v hustých trsech a zakoření téměř kdekoli se dotknou země. Starček má rád především stinná místa, takže pokud si může vybrat, roste raději ve stínu například pod skalami nebo ve stínu vyšších rostlin. Ačkoli je rostlina zajímavá především svými listy, může vás překvapit také bílými květy. Jsou nenápadné, malé, s hnědými tyčinkami. Tak trochu připomínají květy astry. Nádherně voní – skořicovo-vanilkově. Aby rostlina vykvetla, musíte jí v zimě dopřát odpočinek.

Starček květ

Starček květ: Foto Leonora Enking, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode.cs)

Listy rostliny

Senecio rowleyanus je šťavnatá rostlina známá především svými jedinečnými, masitými, malými a téměř kulovitými listy, ve kterých uchovává vodu. Sférický tvar listů minimalizuje jejich povrchovou plochu a tím snižuje množství odpařené vody. Na druhou stranu tento tvar také zmenšuje povrchovou plochu, kterou rostlina absorbuje světlo. Proto má každý list úzkou štěrbinu, kterým se dovnitř dostává více slunečního světla.

Nejčastější chyby při pěstování rostliny

  • Použití příliš savého, nepropustného substrátu, což vede k hnilobě kořenů a odumírání rostlin.
  • Příliš časté a hojné zalévání.
  • Příliš málo světla – obzvláště v zimě.
  • Umístění na přímé slunce, za vyhřívané sklo – zejména v létě.
  • Příliš nízká vlhkost vzduchu (ačkoli pochází ze suchého prostředí, vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu).
  • Pěstování na produkčním médiu, ve které jste rostlinu zakoupili.
  • Častá změna polohy.

Jak jej pěstovat?

Ačkoli je starček náchylný k plazení, nejlépe vypadá v zavěšené nádobě. Je to ideální rostlina pro zavěšení do interiéru. Její výhonky kaskádovitě směřují dolů. Vypadá dobře na světlých nástěnných policích, například ve společnosti jiných sukulentů.  Senecio rowleyanus vypadá mimořádně atraktivně a vytváří přirozeně zelený prolamovaný závoj. K dosažení tohoto efektu je několik rostlin zasazeno do jedné zavěšené podlouhlé nádoby.

Starček: Náhledové foto MeganEHansen, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode.cs

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!