Jidášovo ucho

Jak na pěstování bolcovitky Jidášovo ucho? Bude vám stačit opravdu málo

Bolcovitka Jidášovo ucho (Hirneola auricula-judae syn. Auricularia auricula-judae) patří k velmi zvláštním houbám. V přírodě ji obvykle rozeznáte na první pohled. V ČR se vyskytuje hojně a sbírat ji lze po celý rok.

Ovšem málokdo ví, že ani její pěstování není nijak obtížné. Stačí k tomu jen správná násada a vhodně upravený substrát. Pojďme se nyní na celý postup podívat pěkně krok za krokem.

Jen piliny nebo drcená sláma – nic víc není třeba

Substrát nejdříve dobře namočte. Měl by si 24 hodin pohovět ve vlažné vodě, ovšem celý proces můžete lehce urychlit tím, že ho zpočátku prolijete vodou horkou. Mezitím si připravte vhodné sáčky. Používají se kupříkladu ty na tlačenku. Substrát do nich přesypte do dvou třetin jejich objemu.

Jidášovo ucho

Jidášovo ucho: Foto se svolením Zdeňka Peldy

A co dál? Povařte ho – stačí hodina ve vroucí vodě. Do vychladlých sáčků pak vložte násadu, ale uzavřete jen mírně. Musí tu proudit vzduch.

Jidášovo ucho

Jidášovo ucho: Foto se svolením Zdeňka Peldy

Kam sáčky s Jidášových uchem uložit

První 3-4 týdny, kdy dochází k prorůstání podhoubí, mu stačí 25 °C a temné prostory. Později ocení trochu vyšší teplotu (max. 30 °C) vyšší vzdušnou vlhkost a nepřímé světlo. Sáčky je rovněž vhodné více rozříznout nebo z nich prorostlý substrát zcela vyjmout.

Po několika týdnech se začnou objevovat plodnice. Sklízíme ty vyzrálé a sušíme je. Vyhýbáme se houbám porostlým řasou nebo těm bílým. Hodí se do pokrmů i jako léčebný prostředek.

Zdroj info: https://www.pestik.cz/module/csblog/post/463-6-ucho-jidasovo.html

Jidášovo ucho: Náhledové foto se svolením Zdeňka Peldy

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *