Věřte, nebo ne, klíště může u psa způsobit velmi závažné problémy

Klíště

Častá napadení klíšťaty jsou jednou z mnohých nepříjemností u psa.  Ty mohou na pejska samozřejmě nechráněného zaútočit klidně i během krátké procházky. V hlavní sezóně může být infikované až každé čtvrté klíště. Žádný majitel by zaručeně neměl podceňovat správnou antiparazitní ochranu.

Klíšťata jsou parazité, kteří se zvládnou ke kůži psa opravdu velmi rychle přisát. Živí se samozřejmě krví zvířete, a pokud ho neobjevíme včas, může na psa přenést různá onemocnění. Útočnost klíšťat se mění kvůli stále většímu oteplování. Nejsou záležitostí jen letních měsíců, takže ochrana před nimi by měla být v podstatě celoroční. Psi i jiné zvířata totiž mohou chytit klíšťata nebo blechy, i když je venku třeba 5 stupňů nad nulou. Aby toho nebylo málo, začínají se u nás objevovat druhy klíšťat, které dříve, byli běžné jen v teplejších oblastech Evropy.

Psi

Psi: Foto Pixabay

Takže jaké nejčastější nemoci může zvíře od klíšťat chytit?

Lymská borelióza

Tohle onemocnění postihuje jak lidi, tak i psy. Lymská borelióza je tady u nás nejčastější onemocnění psů přenášené klíšťaty, přesněji klíšťata obecná. Psi mohou být najednou napadeni velkým množstvím klíšťat. Riziko infekce je v tomto případě velmi vysoké, jelikož více než 20 % klíšťat může být infikováno boreliózou.

Pes u tohoto onemocnění nemusí vykazovat žádné známky nemoci až několik měsíců od infekce. Příznaky tohohle onemocnění jsou nespecifické, náhlé zhoršení celkového zdravotního stavu, zánět kloubů takže otoky či kulhání, občas vysoké horečky, malátnost, zvracení, nechutenství, zvětšení mízních uzlin, bolest a úbytek hmotnosti. Samozřejmě se ale mohou objevit neurologické a srdeční příznaky a v některých případech může dojít až k velmi těžkému postižení ledvin. Borelióza se při včasné diagnóze se borelióza dá u psa úspěšně vyléčit antibiotiky.

Ehrlichióza

Vyskytuje se u psů po celém světě, především v teplejších oblastech a patří k velmi častým a nebezpečným bakteriálním onemocněním. Přenáší ho piják hnědý, který se vzhledem ke klimatickým změnám začíná objevovat i na našem území. K přenosu  ehrlichiózy z klíštěte na psa může dojít hned za 3 hodiny po přisátí. Nebezpečí téhle nemoci je v tom, že se příznaky nemusí projevit ihned. Bakterie totiž mohou být v těle zvířete měsíce či roky bez klinických příznaků. Proto majitelé psa často vyhledají pomoc veterináře až v pozdějším stádiu.

Klíště

Klíště: Foto Pixabay

Akutní fáze této nemoci se projevuje horečkou, těžkým dýcháním, nechutenstvím psa nebo výrazným úbytkem hmotnosti. V těch vážnějších případech může být i krvácení z nozder. Jestli není včas veterinářem nasazena vhodná léčba, neléčený pes může skončit kupříkladu i se ztrátou zraku. V této době neexistuje žádná účinná vakcinace pro psa, které ho před ehrlichiózou ochrání. Proto je nejdůležitější a nejbezpečnější celoroční prevence psa proti klíšťatům, abyste tomuto onemocnění předešli.

Klíště: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.