Sušená rajčata 1

Jak na domácí sušená rajčata

Sušená rajčata jsou oblíbenou pochoutkou a zároveň způsobem, jak zpracovat nadbytečné množství rajčat. Sušená rajčata (pokud jsou dobře vysušená) vydrží velmi dlouho: obzvláště pokud je naložíte do oleje. Ve středomořských oblastech se rajčata obvykle suší na slunci, v našich podmínkách to také není nemožné, nicméně dáváme přednost jiným způsobům sušení rajčat. Sušená rajčata se dají použít do tisíce receptů.

Rajčata na sušení

Nejlepší rajčata k sušení jsou samozřejmě ta, která si sami vypěstujete. Jsou totiž úžasně sladká a plná chuti, což se bohužel většinou o těch ze supermarketu říci nedá. A pokud vám rajče nechutná již před sušením, nemůžete od něj očekávat skvělou chuť po sušení. Všechna rajčata, která vykazují známky nemoci, bez milosti vyhoďte, protože by vám mohla poškodit chuť celé várky sušených rajčat.

Sušená rajčata

Foto: Pixabay

Potřebné ingredience

Připravte si několik sklenic o objemu okolo 0,25 litru. Ideální je sušení rajčat v sušičce, protože je to naprosto bezproblémové. Pokud sušená rajčata milujete a budete je sušit, rozhodně se vyplatí do sušičky na ovoce a zeleninu investovat. Budete potřebovat:

  • 5 kg rajčat,
  • 1 palice česneku,
  • 1 l oleje – možná i více (použijte řepkový nebo slunečnicový, protože ty se v lednici nesráží; nebo je možné použít olivový olej ve směsi se slunečnicovým v poměru 50:50),
  • ¾ lžíce soli,
  • 1 lžička cukru,
  • 1 lžíce vinného octa,
  • 1 lžíce čerstvé nebo sušené bazalky,
  • 1 lžíce oregana.

Jak postupovat?

Plech na pečení vyložte pečícím papírem. Pokud sušíte menší rajčata, stačí je rozkrojit na polovinu, větší rajčata nakrájejte na čtvrtiny. Naskládejte je na připravený plech řeznou stranou nahoru. Vložte do trouby předehřáté na 90 až 100 °C a zavřete tak, aby trouba zůstala mírně otevřená – můžete to ní zavřít rukojeť vařečky. Sušíme asi 4 až 6 hodin podle velikosti rajčat. Správně vysušená rajčata jsou scvrklá, suchá, ale stále pružná a poddajná. Někdy je dobré kontrolovat plech a vyjmout menší kusy dříve, pokud jste rajčata nakrájeli nerovnoměrně.

Ochucení rajčat

Usušená rajčata dejte do velké mísy, posypte solí a bylinkami, octem, cukrem a pořádně promíchejte. Česnek nakrájejte na tlusté plátky, a můžete buď vmíchat mezi rajčata, nebo je pak budete dávat do každé ze sklenic zvlášť, aby jejich rozložení bylo rovnoměrné. Sklenice naplňte rajčaty do dvou třetin jejich výšky (ještě budou trochu vypouštět vzduch, který by pak mohl uvolnit víčka sklenic) a popřípadě přidejte také česnek. Olej rozehřejte v hrnci, aby byl horký, ale ne vroucí a přelijte jej přes rajčata. Pokud slyšíte zasyčení, olej je příliš horký, tak chvíli počkejte, až zchladne a pak jej teprve lijte k rajčatům. Sklenice zavíčkujte a otočte dnem vzhůru.

Skladování rajčat

Pokud rajčata nebudete skladovat v lednici, pak je nutné je ještě sterilovat. Dejte je zavíčkované do trouby předehřáté na 120 °C a vařte je 20 minut v hlubokém plechu vyloženém utěrkou a s trochou vody. Po vyjmutí z trouby je nechte stát dnem vzhůru do vychlazení a poté skladujte v temnu. Poté, co si na svých rajčatech pochutnáte, nemusíte olej vyhazovat: hodí se jako základ do italských omáček, k pečené zelenině, do salátu nebo těstovin. V lednici jej můžete nechat delší dobu, kde vydrží.

Zdroj: https://niebonatalerzu.pl/2014/09/najlepsze-domowe-suszone-pomidory.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *