Okrasný česnek květ

Okrasný česnek: čas na jeho výsadbu přichází

Pokud se vám líbí typické kulovité květy klasického česneku, měli byste sáhnout také po okrasných variantách této rostliny. Rozzáří vaši zahradu od května klidně až do srpna, a to v různých barvách: fialové, růžové, žluté či vínové. Jedná se o rostlinu, která vyžaduje jen minimum péče a přitom je vysoce odolná. Hodí se tedy i pro naprosté začátečníky nebo lenochy, kteří touží vyzdobit svou zahrádku vděčnými rostlinami, které rostou v podstatě samy.

Pozor na vzhled a vůni

Existuje spousta druhů okrasného česneku, které se mohou velice lišit. Mohou být vysoké od 20 až do 120 centimetrů a jejich kulovité květenství se může skládat z malinkých nebo naopak velikých rostlin. Každý druh může být jinak veliký. Také vůně se může lišit v závislosti na odrůdě. Zatímco některé druhy okrasných česneků šíří omamnou a velice příjemnou vůni, jiní vydávají typické česnekové aroma, které nemusí sedět každému.

Okrasný česnek

Foto: Pixabay

Podmínky pro pěstování

O česneku přemýšlíme jako o cibulovině. Její výsev je tedy možné provést kdykoli na podzim, ideálně však do listopadu. Někteří si počkají na první mrazíky a teprve poté vysazují, podobně, jako se to dělá u klasického kuchyňského česneku. Stanoviště by mělo být ideálně slunné, protože právě v takových podmínkách dosahuje nejbohatšího květu. Slušně poroste ale také v polostínu. Stejně jako ostatní cibuloviny nemá rád podmáčené půdy, kde hrozí plesnivění a hniloba.

Výsadba česneku

Půdu prokypřete hráběmi, můžete zapracovat také písek pro lepší odvodnění a kompost pro dosažení větší úrodnosti půdy. Česnek můžeme sázet po skupinkách nebo samostatně. Do připravených jam ho sázíme špičkou nahoru a samozřejmě kořínkem dolů. Vzdálenost jednotlivých cibulek odhadujeme podle velikosti – ty menší vyžadují vzájemnou vzdálenost 3 až 7 cm od sebe, ty větší pak klidně 7 až 20 cm od sebe. Hloubku odhadujeme jako u ostatních cibulovin: jáma by měla být trojnásobně hluboká, než je výška cibulky (obvykle tedy 15 cm).

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/okrasna-zahrada/okrasny-cesnek-cibule-pestovani-druhy-kultivary

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *