Jak na domácí marokánky, které nebudou tvrdé a stihnete je na poslední chvíli

Marokánky jsou sladkost pocházející ze severní Afriky, odkud se rozšířily do celého světa. U nás se pečou hlavně na Vánoce. Jsou plné oříšků a ovoce a patří tak mezi zdravější typy cukroví.

Recept na domácí marokánky

Na asi 80 malých kousků budeme potřebovat:

 • 200 ml mléka
 • 100 g másla
 • 200 g cukru krupice
 • 1 vrchovatá lžíce medu
 • 80 g mouky
 • 200 g směsi sušeného a kandovaného ovoce
 • 50 g kandované pomerančové kůry
 • 250 g směsi ořechů
 • 100 g čokolády na vaření a kousek másla nebo 100% tuku na potření

Foto: Pixabay

Jak postupovat při přípravě

Postup:

 1. Ovoce (rozinky, brusinky, ananas, papája a podobně) a ořechy (směs nebo 1 druh, třeba mandle) nakrájíme na drobné kousky. Pomerančová kůra se prodává většinou už nakrájená na kostičky.
 2. Připravíme si plechy vyložené pečícím papírem. Troubu zapneme na 165-175 °C.
 3. Ve větším hrnci svaříme mléko, cukr máslo a med. Do horkého vmícháme směs ovoce a ořechů, navrch posypeme moukou, důkladně rozmícháme a odstavíme.
 4. Pomocí dvou lžiček děláme z ještě teplé hmoty na plech hromádky trochu dál od sebe, marokánky se roztečou do placiček. Čím je hmota chladnější, tím to jde hůře (víc se lepí), takže pracujeme rychle.
 5. Pečeme ve více či méně vyhřáté troubě, podle toho, zda chceme mít marokánky křupavé nebo vláčné.
 6. Když jsou okraje zlatavé, vyndáme plech z trouby a marokánky necháme vychladnout.
 7. Nad parou si rozehřejme čokoládu s kouskem tuku a hladkou stranou do ní placičky namáčíme. Můžeme je také jen postříkat čokoládou navrchu, pak ale nevynikne pestrobarevná struktura směsi ořechů a ovoce. Marokánky lze také nechat bez čokolády, někomu její chuť na tomto pečivu připadá už navíc. Počítejme ale s tím, že se pak budou placičky k sobě na míse trochu lepit.
 8. Marokánky dejte ztuhnout do chladu a pak je narovnejte do vzduchotěsné krabice vyložené alobalem, aby nezvlhly. Rozležet se nepotřebují a takto uskladněné vydrží několik týdnů.

 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/marokanky-recept.html, https://www.recepty.cz/recept/marokanky-2191, recept vlastní

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)