Jak efektivně vyčistit sprchovou hlavici od nánosu vodního kamene? Jde to jednoduše a s domácími prostředky

sprchová hlavice

Mimo vodního kamene, který se rád usazuje na sprchové hlavici, se zde nacházejí také různé bakterie. Z toho důvodu bychom hlavici měli věnovat pozornost a vyčistit ji. Neprůchozí trysky, ale také plísně v ní schované jsou nepřítelem, a to jak pro nás, tak i pro funkci hlavice. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, jak vyčistit hlavici, kterou lze odejmout, ale také kterou odejmout nelze.  

Čištění odnímatelné hlavice

Čištění odnímatelné hlavice je vždy o něco jednodušší – avšak pro oba případy máme řešení. Připravte si větší hrnec, 500 mililitrů octa, malý kartáček (stačí starý na zuby). Nyní nalijte do hrnce 500 mililitrů vody, ocet a tekutinu zahřívejte. Neměla by být vařící, ale teplá. Po zahřátí odstavte hrnec a umístěte do něj hlavici, a to na jednu hodinu. 

kartáček na zuby
Foto: Pixabay

Po uplynulé době vytáhněte hlavici, vezměte si zubní kartáček a zbytek vodního kamene jednoduše odstraňte. V případě, že některé silné usazeniny zůstaly, celý proces opakujte ještě jednou. Poté ji umístěte zpět na hadici a pořádně propláchněte. Pokud si všimnete, že v járkách zůstaly usazeniny, pomozte si párátkem na zuby.  

Sprchová hlavice, kterou nelze odejmout

Někdy se stane, že je sprchová hlavice napevno nebo ji nelze kvůli vodnímu kameni odšroubovat. I tak existuje efektivní řešení. K tomuto kroku si připravte pevný pytlík, nejlépe však igelitový pytel – pevný, 300 mililitrů octa, provázek, kartáček a popřípadě také párátko. 

hrnec
Foto: Pixabay

Způsob čištění bude podobný jako u odnímatelné hlavice, ale s tím rozdílem, že ji nebudete máčet v hrnci, nýbrž v igelitové tašce. Určitě dbejte na to, aby taška, pytel či pytlík byl pevný a odolný. Nyní zahřejte ocet, smíchejte ho s 300 mililitry teplé vody, nalijte tekutinu do pytlíku a zároveň do něj umístěte také hlavici. Zavažte provázkem a nechte hodinu působit. Pokud byste nechtěli ocet zahřívat, působit jej nechte až dvě hodiny. Po vytažení hlavici opět propláchněte a dočistěte pomocí párátka či zubního kartáčku. Tyto způsoby jsou velice jednoduché a efektivní. Lepší, než kupovat chemické přípravky, které tak akorát poničí těsnění a gumu kolem trysek (pokud ji tam tedy máte).   

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/sprchova-hlavice-cisteni-30000306.html, https://www.jakcistit.cz/jak-vycistit-sprchovou-hlavici/

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)