Tajemství vykrajovaných listů monstery: Pomůže optimální umístění a booster z banánové slupky

Monstera

Monstera je rostlina, která se stává mezi pěstiteli stále populárnější, a to díky svým velkým a krásně vykrajovaným listům. Pokud chcete mít zdravou a krásnou monsteru doma, je důležité jo ni správně pečovat.

Rostlina potřebuje pravidelnou zálivku. Zalévejte ji však až tehdy, když se horní vrstva půdy vysuší. Nezapomeňte, že nesnáší přemokření, takže je důležité nepřelévat. Můžete ji také pravidelně rosit.

Vykrajované listy obstará světlo

Monstera miluje světlo, ale nesnáší přímé slunce. Nejlepší umístění je proto blízko okna, které směřuje na východ nebo západ. Pokud ji umístíte blízko okna směřujícího na jih, může se vaše monstera přehřát, při nedostatku světla se zase na jejích listech nebudou tvořit výkroje (dělá je právě proto, aby se k částem rostliny ukrytým ve stínu dostalo více světla).

Co ještě vědět

Kromě toho monstera potřebuje také dostatek prostoru pro růst, protože má tendenci se velmi rychle rozrůstat. Pokud ji chcete udržet v dobré kondici, pravidelně ji přesazujte do většího květináče. Když vaše monstera doroste do určité velikosti, můžete ji bez obav seříznout. Lze tak získat více rostlin a monstera bude navíc vypadat atraktivněji.

monstera

Foto: Pixabay

Jak hnojit monsteru banánovými slupkami

Banánové slupky jsou skvělým zdrojem živin pro rostliny. Obsahují draslík, fosfor, dusík a další živiny, které jsou důležité pro zdravý růst rostliny. Hnojivo z banánových slupek můžete vyrobit velmi jednoduše:

  • Nakrájejte banánové slupky na malé kousky.
  • Dejte je do nádoby s vodou a nechte je macerovat 24 hodin.
  • Poté směs sceďte a použijte jako hnojivo (vše nařeďte přibližně v poměru 1:10).

Zdroj: https://www.drevostavitel.cz/clanek/monstera-zloutnuti-listu, https://dmp.cz/blogs/zelene-listy/monstera-k-vam-domu-prinese-kus-dzungle, https://primanapady.cz/clanek-294304-monstera-rostlina-s-desivym-nazvem-vite-jak-ji-pestovat

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)