Sloupovitá jabloň: hodí se nejenom do menších zahrad

Jablko

Sloupovitá jabloň není žádnou novinkou, i když je pravdou, že v poslední době zaznamenala vyšší oblibu. Výhodou jsou totiž nižší nároky na prostor. Strom totiž nemá rozložitou korunu, což umožňuje celkovou péči o něj i samotnou sklizeň. Další výhodou je nižší pořizovací cena stromku. Je ale jasné, že výnos bude o něco nižší, než z klasické jabloně. To nemusí být vždy na škodu, neřešíte tak aspoň, kde svá jablka uskladníte. Podobnou možnost poskytují i zakrslé jabloně.

Jak vypadá sloupovitá jabloň?

V souvislosti se sloupovitými jabloněmi se často hovoří o tom, zda je možné pěstovat je také na balkoně. Jednotlivé odrůdy se mohou lehce lišit, takže si zjistěte výšku, do které dorůstají – ta vás může v řadě případů limitovat. Jinak pěstování na balkoně možné je, pokud budou splněny další podmínky. Sloupovitá jabloň obvykle dorůstá výšky 2,5 až 3,5 m na výšku. Z jedné jabloně je možné sklidit až 10 kg jablek. Strom je možné pěstovat bez problémů v květináči, klidně ale i přímo v zemi, na zahradě.

Jabloňový květ

Foto: Pixabay

Jaké by mělo být stanoviště pro pěstování?

Důležité je zejména slunné a teplé stanoviště, abyste dosáhli co nejvyšší úrody. Půda by měla být dostatečně úrodná, propustná a vlhká. Při pěstování v květináči je zapotřebí dbát zvýšené péči o zálivku. Je možné použít univerzální zahradní zeminu. V prvním roce pěstování je dobré na zimu udělat kolem kmínku kopečky a korunu stromu zabalit zahradnickou textilií. Díky tomu se budete účinně bránit proti promrznutí. Zkontrolujte si, které odrůdy jsou mrazuvzdorné. Jednou z nejoblíbenějších je Bolero, typická svými zelenožlutými jablíčky. Ta mrazuvzdorná je.

Jak probíhá péče o sloupovitou jabloň?

Základem je dostatečná zálivka, půda nesmí nikdy vyschnout. Velmi důležitý je taktéž řez, který se provádí brzy na jaře. Neodstraňujte mnoho výhonků. Pěstování v květináči je také náročnější na živiny. Neustálý přísun živin podáváme jabloni v rámci zálivky. Pokud pěstujeme rostlinu přímo v půdě, hnojíme během vegetace.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/jablon-kolumnowa-odmiany-uprawa-pielegnacja-ciecie-opinie/

https://zahradnictvichovanec.cz/254-navod-na-pestovani

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!