Poškozená jahoda

Jahody v plném proudu: Pozor na škůdce

Už jste se nemohli dočkat prvních červených jahod? Není divu, vždyť ty ze supermarketu jsou chuťově doslova tristní. Úroda bývá prakticky vždy solidní. Tedy v případě, že se o jahodníky dobře staráte. Při sklizni byste ale neměli opomenout zrající jahody chránit. Pochutnat si na nich totiž mohou i někteří živočichové. Proč také ne? Vždyť chuť jahod milují stejně jako my lidé. Co tedy může úrodu ohrozit a jak se bránit? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Různí ptáci

Jahůdky milují nejrůznější ptáci. Klasicky se jedná o drozdy, špačky či kosy. Poškození je typické ostřejšími rysy. Mohou za ně samozřejmě zobáky těchto nenechavých letců. Ochrana jahod před poničením je v tomto případě poměrně jednoduchá. Je třeba záhon zakrýt sítí, přes kterou se ptáci, i kdyby sebevíc chtěli, nedostanou. Použít se v nouzi dají i starší záclony. Vynikající bývá na plašení ptáků kočka. Mnohdy lze vytvořit plašič i z obyčejné petky. Ptačí škůdci na jahodách tak nebudou.   

Poškozená jahodaPoškozená jahoda: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Slimáci

Právě oni se tradičně řadí mezi škůdce jahod. Kam by se slimák španělský nedostal? Bohužel prakticky všude, a tak není divu, že jahody pak mohou vypadat všelijak jen ne hezky. Slimáky je ideální odradit, a to třeba prostřednictvím skořápek od vajec nebo zbytků z krbu. Přes uhlíky se jim moc dobře neplazí. Jinak samozřejmě existují chemické prostředky v podobě malých granulek. Slimáky zničí velmi rychle.

SlimákSlimák: Zdroj obrázku Pixabay.com

Myši

Jahody si teoreticky mohou dát také myši. Přes léto mají ale často všude možně mnohem více potravy.

MyšMyš: Zdroj obrázku Pixabay.com

Mravenci

Jinak mohou ničit jahody také mravenci. Když se v jahodníku usadí, s žádnou velkou úrodou počítat nelze. Odežene je třeba hřebíček, případně domečky pro mravence.

MravenciMravenci: Zdroj obrázku Pixabay.com

Svinky

Na jahodách si v noci mohou pochutnávat také svinky. Ty by ale úrodu v globálnějším měřítku určitě likvidovat neměly. Živí se spíše zbytky organické hmoty, jichž je všude dostatečné množství.

SvinkySvinky: Zdroj obrázku Pixabay.com

Poškozená jahoda: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

2 komentáře

  1. František Odpovědět

    Nic nepomáhá!! Chemie, sítě, kočka ani mechanické plašiče. Žádný efekt. Vnoučata sežrala úplně všechno!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *