ind

Indoor pěstování – výbojka nebo moderní LED panely

Brousíte si zuby na optimální úrodu chilli papriček, okurek nebo exotických bylinek? Pokud se nechcete spoléhat jen na venkovní podmínky, pak vás už určitě oslovilo indoor pěstování.

Dnes si ukážeme, jaké světlo je pro tento způsob pěstování nejvhodnější. Vyhrají staré dobré osvědčené výbojky, nebo naopak moderní výkřik technologie v podobě LED osvětlení a LED panelů?

Chtějte maximální výkon za rozumnou cenu

Pro začátek je dobré vědět, že rostliny nepotřebují celé barevné spektrum. Při růstu upřednostňují modrobílé světlo a během květu pak žlutočervené. Ostatní barvy spektra jsou pro ně zcela zbytečné. S tím však běžné výbojky příliš pracovat neumí. A pokud chcete intenzitu a druh osvětlení přizpůsobit pěstovaným rostlinám, musíte jich zpravidla zakoupit více.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Oproti tomu LED zdroje umožňují přepínání mezi jednotlivými barevnými zdroji. Navíc také výrazně šetří energii a v neposlední řadě se obejdou bez řady technického zázemí. Zapomenout tak můžete na předřadník i kabeláž.

Více světla = lepší růst

Nesmíme zapomenout ani na teplotu, kterou světlo vydává. V případě LED osvětlení je to jen okolo 35 °C. Nehrozí tedy riziko spálení vzrostlých vrcholů tak, jako je tomu u výbojek. LED lampu tedy stačí zavěsit do těsné blízkosti rostlin, zapnout a nechat být. K rostlinám se tak dostane více světla a o to rychleji porostou..

Střídání dne a noci je také důležité

Ovšem celodenním svícením byste většině rostlin spíše uškodili. Potřebují si alespoň částečně zachovat svůj přirozený biorytmus, na který jsou adaptované A ruku v ruce se snížením světelného režimu by měl jít také pokles teploty. Z běžných denních 24-28 °C je doporučováno 20-23 °C, leckdy i méně. Pozor však na příliš velké rozdíly, které by mohly způsobit upadnutí rostlin do jakéhosi stavu klidu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *