Nejlepší hnojivo na okurky z domácích surovin. Epesní start se odmění luxusní úrodou

Nejlepší hnojivo na okurky z domácích surovin. Za epesní start se odmění opravdu luxusní úrodou. Čajové lístky, ať už zelené nebo černé, jsou víc než jen zbytky vašeho uklidňujícího nápoje. Jsou totiž doslova pokladnicí živin – draslíku, hořčíku, vápníku, železa, dusíku a řady vitamínů.

Recept na hnojivo z čajových lístků

A to vše vaše okurky rozhodně ocení. Zatímco pro člověka je jedním z nejlepších příkladů vyvážené stravy tvaroh a ovesné vločky (samozřejmě s nějakou tou zeleninou), u okurek bychom mohli totéž napsat právě o čaji.

Při přípravě tohoto elixíru růstu se mísí jednoduchost a trpělivost a každodenní ingredience se promění v silné tonikum pro vaše okurky. Složení:

  • Šálek velkých čajových lístků (objem 200 ml)
  • Jeden litr vroucí vody.
  • Deset litrů odstáté vody.

Smíchejte čajové lístky s vroucí vodou a nechte odvar louhovat a po dobu šesti hodin, čímž se uvolní celé spektrum živin. Koncentrovaný nálev sceďte a zřeďte odstátou vodou, čímž vytvoříte vyvážený roztok bohatý na živiny. 500 ml tohoto zředěného čaje aplikujte pod každou rostlinu okurky, a to nejlépe jedno týdně – nic jiného není třeba.

okurky

Foto: Pixabay

Obohacení půdy: čajové lístky jako přímé hnojivo

Cesta čajových lístků od šálku k okurce nekončí nálevem. Zahrabáním listů do mělkého příkopu kolem rostlin okurek přímo zapravíte živiny do půdy. Tato metoda pomalého uvolňování zajišťuje stálý přísun nezbytných látek ke kořenům, což podporuje růst, tvorbu květů a vývoj plodů.

Další možnosti přírodní výživy

Jako postřik pak můžete vyzkoušet odvar z mléka, jódu a strouhaného mýdla, který může okurky chránit před žloutnutím listů a slouží také jako zdroj živin i jako prevence proti možným onemocněním.

Nálev z cibulových slupek

Při nedostatku živin nebo žloutnutí listů může být rychlou pomocí nálev z cibulových slupek, který obohatí půdu o důležité živiny. Společně dohromady vám pak poskytnou zásobu živin, díky níž budete mít letos okurky úplně ukázkové.

 

Zdroj: https://zahradnickakucharka.cz/vite-jak-spravne-vysevat-vysazovat-a-pestovat-okurky-poradime-jak-mit-bohatou-a-zdravou-urodu/, https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/zeleny-caj-velka-uroda-okurek/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)