Bílý jogurt a jeho využití na vaší zahradě

Bílý jogurt

Bílý jogurt je zdrojem prospěšných bakterií, které jsou užitečné pro lidský trávicí systém. Věděli jste ale, že může zlepšit také zdraví půdy a rostlin? Stačí vědět, jak jej správně používat. Pokud bychom chtěli přínosy bílého jogurtu v zahradě shrnout v krátkosti, uvedli bychom, že pomáhá obohacovat půdu, odpuzovat škůdce a hmyz a podporovat rychlejší růst rostlin, které budou mít navíc dobrou kondici.

Síla skrytá v jogurtu

Je známo, že jogurt obsahuje dva kmeny prospěšných bakterií. Ty chrání lidské tělo před patogeny a napomáhají trávení. Jedná se o bakterie Streptococcus thermophilus (produkují kyselinu mléčnou) a Lactobacillus bulgaricus (spolupracuje v souladu s první jmenovanou). Tyto bakterie produkují enzymy, štěpí je na cukry a další sacharidy a ty pak tvoří živiny pro rostlinu. V půdě zvyšují organickou hmotu a obohacují ji o dusík.

Bílý jogurt

Foto: Pixabay

Hnojivo

Prvním způsobem, jak použít bílý jogurt v zahradě, je právě jeho využití coby hnojiva. Jednu lžíci hnojiva smíchejte s asi 200 ml vody a nalijte na půdu v okolí rostlin. Tím ji obohatíte a přispějete tím ke zdravému růstu silných rostlin.

Ochrana proti plísni

Padlí, šedá plíseň, černé skvrny na listech růží či rez – to všechno jsou obávané plísňové choroby rostlin. Bílý jogurt působí nejenom jako prevence, ale také jako léčba již vzniklých plísní. A to tak, že rozkládá buněčnou stěnu spor plísní a uvolňuje těkavé sloučeniny, které jsou toxické pro růst hub. Pro použití na již vzniklou plíseň smíchejte opět 200 ml vody s 1 lžící jogurtu. Aplikujte na listy pomocí láhve s rozprašovačem do té doby, až plíseň zmizí. Pokud chcete používat preventivně, nařeďte stejné množství jogurtu větším množstvím vody.

Urychlení rozkladu

Bílý jogurt přidejte do kompostu, abyste urychlili jeho rozklad. Smíchat jej můžete s dalšími „urychlovači“, jako je například kávová sedlina, čajové lístky, posekaná tráva či zbytky kompostu.

Boj proti škůdcům

Zatímco prospěšné organismy si na bílém jogurtu v půdě pochutnají, nepříjemní roztoči (kteří napadají a oslabují vaše rostliny) jeho pach přímo nesnáší. Díky tomu vaši zahradu opustí a nebudou už vašim rostlinám ubližovat.

Zdroje info:

https://hobby.instory.cz/1876-bily-jogurt-umi-zazraky-vyuzijete-ho-v-kosmetice-i-na-zahrade.html
https://www.urbangardengal.com/use-yogurt-in-garden

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!