Jablko se vyplatí neloupat. Jablečná slupka je nejen zdrojem vlákniny

Slupky z jablek

Jste zvyklí konzumovat jablka, ale rádi si je oloupete? Zejména dětem se většinou jablka tradičně zbavují slupky. Donutíme je tak k jejich konzumaci. Přesto se vyplatí nechat slupky na jablku. Děti mnohdy ocení i ony pověstné měsíčky včetně jí. Důvodů pro neloupání jablek by se našla spousta. My se na ty základní podíváme mnohem podrobněji.

Kopec potřebné vlákniny

V první řadě je třeba zmínit vlákninu, již slupka jablka obsahuje. Jen pro přesnější informaci, jedno jablko obsahuje zhruba 4,4 g vlákniny. Množství vlákniny v jablku bez slupky se může snížit až o 2,1 g, což není málo.

Quercetin pro optimální fungování paměti

Již v roce 2004 bylo zjištěno, že jablka obsahují ve slupce qercetin, což je antioxidační látka schopná bojovat proti poškození tkání nacházejících se v mozku. Celá problematika souvisí s různými degenerativními onemocněními včetně Alzheimerovy choroby.

Mraky vitamínů

S odstraněním slupky se zbavujete také spousty vitamínů. Jen pro představu, jedno jablko obsahuje celkem:

  • 8,4 mg vitaminu C,
  • 98 mg vitamínu A.

Bez slupky je to pak:

  • 6,4 mg vitaminu C,
  • 61 mg vitamínu A.

Slupky z jablek

Prevence rakoviny?

Studie, jež byla realizována v roce 2007 na Univerzitě v Cornu, hovoří o výskytu speciálních sloučenin ve slupce jablek. Jedná se především o triterpenoid schopný údajně likvidovat rakovinné buňky. Vhodné jsou tyto látky hlavně proti rakovině tlustého střeva, jater či prsu.

Vyhlaste válku obezitě

Součástí jablečné slupky je také kyselina ursolová. Ta je jedním z velkých bojovníků proti tolik obávané obezitě. Jinak také podpoří růst svalstva a pomáhá spalovat kalorie. Tím se pochopitelně razantně snižuje riziko obezity. Slupky na jablíčkách tedy raději nechejte, a získáte tak jejich konzumací mnohem více, než kdybyste je oškrábali.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.