Jaké pokojovky pěstovat, když nemáte čas

Říká se jim také rostliny pro vytížené podnikatele 🙂 Přežijí totiž i v kanceláři, pokud si na ně s konvičkou vody vzpomenete alespoň čas od času. A co víc? Mnohé z nich vám budou i kvést. Našli byste mezi nimi druhy, do kterých byste to nejspíš v životě neřekli.

Kvetoucí krásky – můrovec a africká fialka

Jak může být orchidej nenáročná? Můrovec všechny mýty, které o těchto pralesních krasavicích panují, jednoznačně boří. Potřebuje jen rozptýlené světlo a zhruba decilitr vody týdně. Dobrým poznávacím znamením jsou kořeny – vláhu potřebují teprve ve chvíli, kdy zešediví.

Ještě nenáročnější je africká fialka alias Saintpaulia. Je dobrým příkladem květiny, kterou může nadměrná péče naopak zcela zničit. Toleruje spíše přísušky než přelévání a kromě plného slunce nebo úplného stínu poroste opravdu kdekoliv. Potřebuje jen, abychom čas od času odstranili usychající spodní listy nebo květy.

Rostliny se zajímavě tvarovanými listy

Hledáte pěknou dominantu pokoje? Na stinnější místa se vám bude hodit ledviník. Jde o kapradinu a neobejde se tedy bez vydatného přísunu vody, ovšem nevadí mu ani miska celoročně naplněná vodou. Kromě toho vás zbaví formaldehydu a xylenu ve vzduchu.

Velmi pěkně vypadá i zamiokulkas. Vyhovuje mu slunné místo i polostín, ovšem připravte se na to, že časem nejspíš pořádně vyroste. Ze vzduchu dokáže zachytit velké množství prachu.

Převislé nenáročné pokojovky

Sem patří rozhodně zelenec a potosovec. Zelenec asi nemusíme dlouze představovat. Snad jen pokud v obchodech narazíte na variantu „orange“ (s oranžovými řapíky), mohli byste být na pochybách. Nevadí mu proschnutí ani přelití a ochotně kvete.

Potosovec můžete znát také jako filodendron, blázen, poděnku apod. Ale vzhledem k tomu, že se tato jména často váží i k jiným zástupcům rostlinné říše, orientujte se raději podle latinského označení – Epipremnum. Dařit se mu bude prakticky kdekoliv a jako bonus zbaví ovzduší v místnosti xylenu a benzenu.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)