Hřib smrkový vs. hřib žlučník: jak poznat nejedlého dvojníka i bez ochutnání? Prozradí ho barva pórů i stanoviště

Hřib smrkový

Hřib smrkový vs. hřib žlučník. Jak poznat nejedlého dvojníka i bez ochutnání? Návod je opravdu jednoduchý. Zatímco hřib dubový (Boletus reticulatus) je vyhledávanou jedlou houbou, která zdobí naše lesy v letních měsících, jeho hořký dvojník, hřib žlučník (Boletus felleus), představuje pro sběrače značné riziko.

Klíčem k bezpečnému sběru hub je jejich správné určení a odborné vedení. Než se vydáte na houbařské dobrodružství, věnujte čas poznávání jednotlivých druhů a naučte se šikovné rozlišovací znaky. Můžete si vychutnat bohatství jedlých hub a zároveň se vyhnout nebezpečným dvojníkům.

Atraktivní hřib dubový (Boletus reticulatus)

V teplých měsících od konce května do září je často roste hřib dubový na slunných místech lesa. Této letní houbě se daří po osvěžujícím přívalu teplého deště, zejména ve světlých listnatých lesích, kde převládají duby a buky. I když ji občas najdeme pod habry nebo lípami, obvykle dává přednost místům podél cest, v parcích a zahradách. Poznávacím znakem této houby je nápadná síťovitá kresba na klobouku, která ji odlišuje od ostatních hub.

Hřib žlučník

Foto: Radek Štěpán

Notoricky známý „škůdce“ hřib žlučník (Boletus felleus)

Při hledání ceněného hřibu dubového je třeba postupovat opatrně, protože v jeho blízkosti číhá jeho dvojník, hřib žlučník. Je však třeba si všimnout zásadních rozdílů. Zatímco zralé póry u hřibu žlučníku jsou narůžovělé, u hřibu dubového tomuto tak není. Kromě toho se hořčáku daří spíše v jehličnatých lesích. Oproti hřibu dubovému má také výraznější kresbu sítky na klobouku.

Když to jinak nejde, ochutnejte

Rozlišit tyto dvě houby může být problém i pro ty nejzkušenější sběrače. Existuje však jednoduchý a spolehlivý způsob, jak je rozlišit – chuť. Hřib žlučník je proslulý svou nesnesitelně hořkou chutí. Pouhé olíznutí rozříznutého klobouku nebo naříznuté nožky odhalí jeho pravou povahu a nenechá žádný prostor pro pochybnosti.

Pokud je to však možné, snažte se tomuto způsobu určení předejít. U někoho totiž může olíznutí hořčáku způsobit nepříjemné brnění jazyku nebo patra, které často trvá i několik hodin. A mimochodem – stejný způsob určení „nejedlosti“ funguje i u holubinek – u jakýchkoli jiných hub to však nezkoušejte. Mohli byste si nepříjemně ublížit (například i po malém kousku muchomůrky, byť vyplivnutém, vám může být opravdu špatně).

Zdroj: https://living.iprima.cz/pozor-na-zamenu-hub-i-prave-hriby-maji-sve-nejedle-ci-dokonce-jedovate-dvojniky-366815, https://living.iprima.cz/ktere-houby-uz-rostou-a-kam-na-ne-vyrazit-v-cervnu-zacinaji-rust-hriby-kozaky-a-holubinky-353319, https://living.iprima.cz/zahrada/holubinky-houby-jedle-nejedle-recept-nejchutnejsi-nejnebezpecnejsi

Hřib smrkový: Náhledové foto Radek Štěpán

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)