Hřib koloděj

Hřib koloděj: Houba, kterou se vyplatí sbírat

Počasí už je hodně příjemné a teploty sahají k tradiční letní třicítce. Jelikož spadlo poměrně solidní množství srážek, můžeme se setkat hned s několika druhy hub. Rostou už i ty hřibovité včetně kovářů či hřibů dubových. Hodně oblíbenou houbou je ale také hřib koloděj. Právě na něj se soustředíme v následujících řádcích. Podíváme se na to, jak vypadá, kde a kdy roste, případně na některé další zajímavosti, jež se ho týkají.

Vzhledově hodně zajímavá houba

Na první pohled zaujme hřib koloděj určitě krásným hnědavým či žlutavým kloboukem. V některých případech má do jisté míry červený nádech. Ze spodní strany je charakteristický žlutými rourkami, které mohou být oranžovějící. Třeň mívá tradičně délku 5 až 12 cm, široký je v maximu 5 cm. Potahuje jej červenohnědá síťovina s citelnými oky protáhnutého charakteru. Dužnina je žlutá, nicméně při poškození či řezu velmi rychle modrá. Splést si lze tuto houbu s hřibem kováře, který je z hlediska užitných vlastností podobný. Možná záměna existuje i s jedovatými hřiby kříštěm a satanem majícími vílou hlavu. Obě houby jsou ovšem spíše než čímkoli jiným vzácností.

Kdy a kde se s hřibem kolodějem lze setkat?

Roste tradičně od počátku června až do pozdního podzimu. Nejčastěji se s ním setkáme právě nyní v červnu. Tradičně roste hlavně pod lipami či duby mimo les. Jinak jej lze najít ale také klidně ve smíšených lesích. V jehličnatých se jedná spíše o výjimečnou záležitost. Jde o teplomilnou houbu, která se ve vyšších horských oblastech příliš nevyskytuje.

Hřib koloděj

Využití v kuchyni je multifunkční

Chuť hřibu koloděje je charakteristicky hřibovitá a jemná. Určitě je zapotřebí tuto houbu delší dobu dusit, minimálně po 30 minut. Za syrového stavu může být mírně jedovatý. Žaludeční potíže způsobuje i jeho konzumace v kombinaci s alkoholem. Optimální je tento hřib do omáček i polévek. Na smažení se právě kvůli delší přípravě nehodí.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

4 komentáře

  1. Eva Jančíková Odpovědět

    Hodně takových kolodějů jsem potkala, ale odrazovala mě barva, nikdy jsem ji nesbírala. Ale je krásná.

  2. Martin Odpovědět

    Houby nejím žádné od spadu radioaktivity v r. 1986 co sem foukly rusáci (býv. SSSR). Ještě dlouho po smrti našich vnuků a pravnuků, bude v houbách cesium a americium a jiné radiok. látky. Houby (všechny) a vč. podhoubí si tyto radioaktivní části přímo přitáhly a po mnoha desetiletí je drží. Takže dobrou chuť !

  3. Daneba Odpovědět

    Myslím, že stojí za zmínku, že hřib kříšť, který je velmi podobný, má jasně žluté rourky, ale hlavně ostře palčivou chuť. Stačí při pochybnostech, stejně jako u hořčáku, vložit malý kousek na jazyk.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *