Mýdlová voda může vaše rostliny poškodit

O tom, že se dá mýdlová voda použít na rostliny, abyste je zbavili různých škůdců, jste si již mohli přečíst mnoho. Ne každé mýdlo je ale pro tento účel vhodné a ne každá rostlina snese jakýkoli saponát. Mýdlo je detergent, který může zahrnovat fosfát, bělidlo, enzymy, barviva, vůně a oplachovací prostředky. Když už, tak byste měli zvolit přírodní mýdlo.

Foto: Pixabay

Mýdlo vs. detergenty

Vědci rozlišují mezi mýdlem a detergenty, které jsou chemicky zcela odlišné. Mýdla jsou čisticí prostředky z přírodních olejů a tuků. Detergenty jsou čistící prostředky vyrobené ze syntetických chemikálií zvaných povrchově aktivní látky. Mýdlo a detergenty jsou čisté, ale chemikálie v produktech jsou odlišné. Existují také další druhy mýdla. Insekticidní mýdla jsou pesticidy, které se používají v zahradě. O tom, jak a proč je používat, si promluvíme níže.

Insekticidní mýdlo

Insekticidní mýdlo je pravé mýdlo, ne detergent. Mýdlo se připravuje smícháním hydroxidu sodného nebo hydroxidu draselného s tuky. Konečný produkt je něco, co se nazývá buď sodná sůl mastné kyseliny, nebo draselná sůl mastné kyseliny. To je stejná složka nalezená ve většině druhů mýdla, a v tekutém mýdle na ruce. Chemicky se velmi liší od detergentů.

Insekticidní mýdlo je speciální druh mýdla. Je vyroben pouze z draslíku, který produkuje mírnější, měkčí mýdlo než sodík. Používá také mastné kyseliny s dlouhým řetězcem – speciální druh tuku. Toto mýdlo je speciálně vyrobeno tak, aby bylo šetrné k rostlinám.

Mýdla také rozpouští mastné chemikálie, jako je olej, tuk a vosk, ale v této práci nejsou tak dobré jako detergenty.

Co se stane, když stříkáte ředěné mýdlo na rostliny?

Nezapomeňte na klasické mýdlo (nikoli to insekticidní), které je vynikající při odstraňování oleje, tuku a vosku. Když jím nastříkáte své rostliny, odstraníte tím přírodní oleje a vosky, které mají všechny rostliny na listech. Tyto oleje a vosky slouží k ochraně listů. Když je ochranný povlak odstraněn z listů, mají patogeny mnohem lepší podmínky pro infikování rostlin. Takže pokud použijete obyčejné mýdlo na rostliny, odstraníte jejich přirozenou ochranu před škůdci a chorobami.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!