Houba se zvláštním životem: U nás neroste

U nás jsme houby zvyklí sbírat po lesích nebo třeba v parcích, ale v Tibetu byste takové prostředí hledali marně. O to více se však na náhorní plošině nachází mrtvý hmyz (samozřejmě ve srovnání s množstvím lesů, aby nedošlo k mýlce).

A právě tohle nezvyklé životní prostředí dává život housenici čínské (Ophiocordyceps sinensis, či zastarale Cordyceps sinensis). Jde totiž o houbu parazitickou, a to navíc poměrně úzce specializovanou. Nejvíc jí totiž chutnají housenky můry Hepialus armoricanus. Koneckonců, tohohle malého hnědavého motýlka by si jinak svět jen stěží všiml. Housenice se mu však o pozornost postarala více než dobře.

Životní cyklus by jí mohl závidět leckterý špion

Hlavně nenápadně. Přesně takhle si housenice počíná ve chvíli, kdy svého hostitele najde. Spóry se do housenek dostávají během teplých letních měsíců a během celé této doby velmi pomalu rostou Nahrazují pomalu buňky svého hostitele, ale jen tak, aby housenka nic nepoznala a dál žila jako obvykle.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ke zlomu dojde až před zimou, kdy se housenky před nepříznivým počasím ukrývají do země. Tady se uloží do hibernace, což otevře housenici volnou cestu k expanzi. Svým růstem nakonec drobný hmyz zabije a nakonec pak prorazí skrz hlínu tenká černá plodnice. Což je právě část, které se v čínské medicíně používá pro léčivé účely.

Kvalitní extrakt Cordyceps: Zdroj obrázku Superionherbs.cz

Housenici alias Cordyceps seženete i u nás

Možná vás překvapí, že je tato zajímavá „ingredience“ poměrně bez problémů sehnatelná i v našich podmínkách. Samozřejmě u specialistů a za patřičně vysokou cenu. Měla by však mít skoro až zázračné účinky na imunitu. Užívá se jako prášek nebo společně ve směsi s dalšími bylinami (nejčastěji s houbami reishi a coriolus, což je vlastně lesklokorka lesklá a outkovka pestrá).

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)