Na skvrny od inkoustu pomohou nečekané ingredience

Zahradník

Tak se vám povedlo zamazat si oblíbené tričko? Nebo jste na koženém nábytku našli čáru od propisky? Nemusíte svolávat hromy a blesky, místo toho sáhněte po osvědčeném arzenálu účinných prostředků

Budete se divit, co všechno mezi nimi najdete. Od běžného mléka přes lak na vlasy až po malou pomoc prostřednictvím glycerinu.

Mléko jako první pomoc

Jestliže je skvrna od inkoustu čerstvá nebo není příliš velká, jednoduše skočte do ledničky pro pár lžiček studeného mléka. To vetřete do skvrny. Předtím jí dobře podložte (pokud je to možné) třeba starým ručníkem nebo savým papírem. To aby se inkoust nepropil do dalších vrstev. Poté na skvrnu jemně ťupkejte utěrkou nebo jemnou stranou kuchyňské houbičky. Mléko můžete i několikrát přilít. Pokračujte, dokud skvrna nepustí. Nakonec oblečení vyperte, případně dočistěte vodou.

Voda

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Lak na vlasy pomůže i se zaschlými skvrnami

Dalšího pomocníka najdete v koupelně. Skvrnu opět podle možností vypodložte a pak přestříkněte lakem na vlasy. Okamžitě na ni přiložte savý papír. Jemně ťupkejte, čím podpoříte rozkládání skvrny, které započal už samotný lak. Podle potřeby přestříkněte lakem ještě několikrát. Dejte pozor, aby šlo o běžný produkt např. bez třpytek apod. Nakonec opět přeperte nebo dočistěte vodou.

Na koženku a kůži pomůže glycerin

Nabízí se samozřejmě i čištění lihem, ale to by mohlo zpočátku oba materiály příliš poškodit. Proto nejprve skvrnu od inkoustu předčistěte glycerinem. Stačí ho nanést a pár minut počkat. Pak ho stačí setřít. Jestliže ještě drobné zbytky inkoustu najdete, použijte líh. Nakonec dočistěte vodou a případně ošetřete speciálním přípravkem na kůži či koženku. A máte hotovo.

Náš tip: Na bílém prádle pomůže s odstraněním skvrny i peroxid vodíku.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)