Okurky

Hořkost okurek: Ne každý zná její příčiny

Už sklízíte okurky? Pokud ano, jistě víte, že mnohé z nich mají hořké konce. Hořkost zkrátka k okurkám patří. Mnozí lidé takovéto kusy vyhazují, což je ovšem velká škoda, jelikož i hořké okurky je možné využít. Odkud se taková hořkost vlastně vzala? Jedná se o tradiční vlastnost? Jak se jí lze efektivně zbavit? Nepřestávejte číst, všechny otázky mají své odpovědi, které najdete právě v tomto článku!

Původně byly hořké veškeré okurky

Prvotní kultivary okurek byly hořké prakticky všechny. Až postupem času se šlechtitelům podařilo vytvořit takové odrůdy, které máme k dispozici dnes. Okurky s minimem hořkosti. Ostatně mnohé starší odrůdy jsou hořké. V minulosti tomu tak bylo tradičně, jelikož se pěstovaly specifické odrůdy čehokoli. Typické jsou třeba charakteristické švestky vyloženě na pálení slivovice.

Okurky

Kde se vzala hořkost?

Příčin může být hned několik. Tradičně se jedná hlavně o fakt, že okurky nerostou v ideální pohodě. Nepříjemnost tkví hlavně v kolísání teplot. Především ve sklenících k tomuto jevu dochází tradičně. Skleníky se musí maximálně větrat. Látkou odpovědnou za hořknutí je cucurbitacein. Okurky určitě řádně zalévejte. Milují vlhkost. Na počátku je vhodné i přihnojení dusíkem. Tradiční příčinu hořkosti je možné hledat i v konečné fázi růstu okurek. Pokud okurky přerostou, nejspíše také zhořknou. Optimální je tedy sbírat okurky menší, jež ještě nejsou přezrálé. Hořké by být určitě neměly.

Okurky

Hořké nakládačky nevyhazujte!

Sbíráte nakladačky, zkusili jste jednu a je hořká? Nezoufejte. Naložte úrodu do octa a nechte okurky tam! Poté můžete standardně zavařovat. Hořkost postupně zmizí, a to třeba do nějakého jednoho měsíce. Tento fígl se používal v minulosti fakticky pokaždé. Jak jsme již totiž psali, veškeré druhy okurek byly značně hořké.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

5 komentářů

 1. Jří majkl Odpovědět

  Ohořknutí okurek víte také prd. Okurka čím roste déle,tím je více hořká. Když se to umí tak hořké nejsou.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den, o pečlivém čtení textu víte také asi prd… Viz Optimální je tedy sbírat okurky menší, jež ještě nejsou přezrálé. Hořké by být určitě neměly. Přesto děkuji za komentář, jsem rád za každý ohlas, není-li vulgární.

 2. Marie Bornová Odpovědět

  Bez komentáře
  Vážený pane Štěpáne,
  zkouším pěstovat meloun Galia. Na sazenice je hodně kvetoucích odnoží. Kolik jich mám nechat, aby byl aspoň zaručen nějaký úspěch.
  Mnohokrát děkuji

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den, meloun Galia jsem pěstoval vloni, nicméně přímo ze semínka na záhon, takže v tomto neporadím. Jinak mi několik rostlin opravdu vyrostlo a sklidil jsem 5 zralý sladkých melounů. Třeba poradí někdo zkušenější.😎

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *