Jak využít angrešt

Angrešt je skvělé ovoce, které je součástí českých zahrad. Jsou typické svou kyselostí, která se liší podle odrůdy. Nejlepší je jíst tyto plody jen tak, čerstvě natrhané ze zahrady. Ale někdy prostě nestíháme zkonzumovat celou úrodu a pak se můžeme ptát, na co všechno se dá angrešt použít? Možností je spousta, navíc se během zpracování dá případná kyselost plodů snížit použitím cukru.

Dezerty a moučníky

Angrešt je plodina, která je plná vitamínu C. Pokud ho chcete do svých dětí dostat co nejvíce, můžete se spolehnout na stovky receptů na nejrůznější sladké buchty, koláče nebo dokonce dorty. Angrešt osvěžuje každý dezert nebo moučník svou svěží nakyslou chutí.

Zavařeniny, chutney a marmelády

Angrešt můžeme zavařit ve sladkém nálevu a používat ho v zimě, kdy je nedostatek ovoce ze zahrádky. Do zavařenin můžete použít i koření, jako je například hřebíček. Na internetu je dostupný recept na ostrý kompot z angreštu (přidají se k němu chilli papričky). Z angreštu můžete připravit také marmeládu. Spojit jej můžete s jiným ovocem, které pěstujete na své zahradě. Výborná je například kombinace angreštu a meruněk, nebo spojení višní, rybízu a angreštu. Chutney jsou ovocné dipy, které se hodí ke grilování nebo k sýrům a vínu.

Pečený čaj

Angrešt můžete využít také na přípravu pečených čajů, které vám přijdou vhod v zimě. Doplnit je můžete nejrůznějším ovocem ze své zahrádky – fantazii se meze nekladou, takže můžete zkoušet a vymýšlet svoje ovocné variace.

Nápoje

Osvěžující angrešt můžete využít také na přípravu nápojů. Připravte si sirup, který budete moci používat ještě dlouho po ovocné sezoně. Angrešt můžete použít také na přípravu míchaných nápojů, například k letnímu grilování. Zkuste například spojení angreštu a vína. Angrešt povařte ve vodě spolu se skořicí a citronovou kůrou. Po propasírování směsi přidejte cukr a opět krátce povařte. Nakonec přidejte víno a nechte vychladit.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!