Horká voda na rostliny: důležité je hlídat její teplotu

Voda

Věděli jste, že horká voda může být prospěšná pro rostliny? Například s ní můžete lehce omýt lepkavé skvrny na listech či běžné listové škůdce. Je ale třeba uvést, že za horkou vodu považujeme tu, která má teplotu v rozmezí 45 až 49 °C. Cokoli je nad touto teplotou, je pro rostliny nevhodné, protože to způsobuje vadnutí listů, nižší mikrobiální aktivitu a horší dostupnost živin v půdě. Vařící vodu (teplota 100 °C) je proto možné použít k likvidaci plevele (zabíjí kořeny i spóry hub).

Horká voda zabíjí škůdce

Jedním z důvodů, proč se zahradníci rozhodnou použít na rostlinu horkou vodu, je snaha odstranit různé škůdce nebo nečistoty. Typické lepkavé skvrny na listech byste studenou vodou (nebo tou o pokojové teplotě) museli příliš drhnout. Z tohoto důvodu je dobré použít horkou vodu, kterou nečistoty smyjete snáze a bez drhnutí, které škodí listům. Navíc se tak můžete vyhnout též chemikáliím, které by jinak byly zapotřebí.

Rostliny

Foto: Pexels

Voda v určitém množství

Stejně jako když rostliny zaléváme, neměli bychom to přehánět ani s množství horké vody. V květinářství se horká voda používá jako určitý způsob resuscitace povadlých květin. Zalít s ní můžete i rostliny, u kterých máte podezření, že jsou plné chemikálií. Pro obnovu zvadlých stonků dřevin se používá voda o teplotě 82 až 93 °C. Ať už používáme horkou vodu jako zálivku při jakékoli teplotě, teplota kořenového balu by neměla přesáhnout 43 °C. Vyšší teploty totiž mohou kořeny kriticky poškodit.

Horká voda na plevel a škůdce

Napusťte do kbelíku vodu o teplotě maximálně 49 °C. Do ní ponořte květináč s rostlinou (musí mít vespod drenážní otvory). Nechte takto stát pár minut a poté vyjměte. Nechte okapat a vložte zpět na místo, kde rostlinu pěstujete. Toto je nejúčinnější způsob, jak využít horkou vodu.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/using-hot-water-on-plants/

https://hanstrom.com/blog/boiling-water-plants/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!