hluchavka

Hluchavka už raší, natrhejte si ji do zásoby a používejte správně. Vyvracíme některé mýty

Hluchavka bílá (Lamium album) je velmi oblíbenou bylinkou už od dávných let. Právě nyní raší a poskytuje četné příležitosti k tomu, abyste se její léčivou natí zásobili. Ovšem některá její použití máme chybně zažitá. Na co nám tedy pomůže a na co naopak ne?

Hluchá kopřiva alias hluchavka bílá (Lamium album) patři do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Roste prakticky všude, kde je alespoň trochu vláhy a slunce, takže na jaře dokáže vytvořit rozsáhlé kvetoucí porosty. Není tedy složité si ji nasbírat. A jak na to?

Sbírejte mladou nať před rozkvětem

I když většina z nás tuší, že se sbírají zejména květy hluchavky, jde o práci tak titěrnou a piplavou, takže určitě rádi uslyšíte, že léčivé účinky mají i její listy. Stačí nasbírat nať před rozkvětem a zvolna sušit. Nesmí zčernat a zcela se drolit. A na co se používá?

Odvary pro bolestivou menstruaci i na kašel

Jde o bylinku velmi přátelskou zejména pro ženy, umí totiž pomoci s bolestivou menstruací i křečemi, stejně jako s vaginálními záněty. Mírní také nadýmaní a trávicí obtíže a zevně se infuze ve formě obkladů aplikují i na špatně se hojící rány nebo akné.

Foto: Pixabay

Na průjmy hluchavka napomáhá

Dřív se hluchavkový čaj podával také proti průjmům, ovšem v tomto směru žádné pozitivní účinky prokázány nebyly. Nepomůže vám ani při hemoragii nebo při anémii, na to se hodí docela jiné bylinky.

Léčivé účinky žluté hluchavky

Na mezích hluchavku bílou najdeme často ve společnosti obdobně vyhlížející rostliny, jež se liší v jediném bodě – v barvě květů. Ty jsou totiž žluté. Jde o pitulník žlutý (Galeobdolon luteum). Ten sbírat nedoporučujeme. I když nějaké účinky má, těm od bílé hluchavky se nevyrovnají.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.medonet.pl/zdrowie,jasnota-biala—opis–zastosowanie–przeciwwskazania,artykul,1728567.html?utm_source=www.medonet.pl_viasg_medonet&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *